Tööandja maksejõuetus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Tööandja maksejõuetus

25 Apr 2012, 14:16

Tekkis selline küsimus: kas vastav töölepinguseadus ja hüvitise maksmine on veel kehtiv töölepingu erakorralisel ülesütlemisel töötaja poolt põhjusel, et tööandja on töölepingut oluliselt rikkunud – kolme kuu keskmise töötasu ulatuses. Nimelt pole tööandja maksnud 2,5 kuud palka. Kas mul on õigus nõuda ka hüvitist läbi tööinspektsiooni?

Re: Tööandja maksejõuetus

25 Apr 2012, 14:17

Sellisel juhul näeb töölepingu seadus ette töötajale võimaluse öelda tööleping üles erakorraliselt töölepingu seaduse § 91 lõike 2 punkti alusel (tööandja on oluliselt viivitanud töötasu maksmisega). Sellisel juhul on tööandjal töölepingu seaduse § 100 lõikest 4 kohustus tasuda töötajale kolme kuu keskmise töötasu suurune hüvitis. Seda siis juhul, kui tööandja töölepingu ülesütlemisega nimetatud alusel on nõus või selle tuvastab töövaidlusorgan. Enne töölepingu ülesütlemist viidatud alusel soovitan kindlasti tööandjale anda võimalus oma rikkumine lõpetada ja anda tööandjale selleks mõistlik tähtaeg. Kui tööandja oma rikkumist ei lõpeta, on võimalus tööleping erakorraliselt üles öelda.


Vastas Katrin Sarap

Re: Tööandja maksejõuetus

26 Apr 2012, 14:38

Tänan sisuka vastuse eest. Tegelikult terve lugu on pikem. Nimelt andsin oma tööandjale juba 2 kuud aega tasuda mulle oma palk, mida ta ei teinud. Siis andsin sisse lahkumisavaduse ja palusin oma palka, aga ilma viiviseta. Lahkumisavalduse andsin sisse eelmise aasta detsembris. Palka pole siiani saanud ja lõpuks läksin töövaidluskomisjoni. Istung toimus eelmisel nädalal, kus esindas mind minu vend, kuna viibin hetkel välismaal. Töövaidluskomisjon mõistis mind õigeks, aga väitis, et hüvitist ma nõuda ei saa, kuna seda seadust ei ole enam. Aga seaduse kohaselt ma saan ju nõuda 3 kuu hüvitist, mille lisasin ka töövaidluskomisjoni avaldusse. Vastust sealt veel hetkel kätte ei ole saanud, aga kui nad mulle 3 kuu hüvitist ei maksa, mida ma siis edasi peaks tegema, et oma hüvitis ka kätte saada. Lisaks kasvatan ma 7-aastast last üksinda ja mitu kuud olla palgata ei mõjunud kellegile hästi, mis ülemust kunagi ei huvitanud.

Re: Tööandja maksejõuetus

26 Apr 2012, 14:39

Kahjuks, nägemata Teie avaldust ja komisjoni põhjendusi, ei ole mul võimalik täpselt kommenteerida seda, miks komisjon jättis hüvitise välja maksmata ehk kuidas on komisjon oma otsust motiveerinud. Ma eeldan, et komisjonile esitatud avalduses tuginesite hüvitise väljamõistmisel TLS § 100 lõikele 4. Kui Te komisjoni otsusega nõus ei ole, siis on Teil ühe kuu jooksul võimalik otsus vaidlustada kohtus. Sellele viitab ka komisjon oma otsuse lõpus.


Vastas Katrin Sarap

Vasta