Töölepingu erakorralisest ülesütlemisest Tööandja süül

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Töölepingu erakorralisest ülesütlemisest Tööandja süül

11 Mai 2012, 11:32

Tere!

Esitasin Tööandjale avalduse töölepingu erakorraliseks ülesütlemiseks kuna leian et Tööandja pole kinni pidanud kokkuleppest töötasu suuruse osas.
Tööandjaga sai suusõnaliselt kokku lepitud nettotöötasu osas alates 01.veebruarist 2012.a. Paraku seda kokkulepet kirjalikult pole. Käesolevaks ajaks pole Tööandja nimetatuid kokkuleppest veebruari, märtsi ja aprilli kuu tasude väljamaksmisel kinni pidanud ja saamata on jäänud märkimisväärne summa.
Eeltoodud asjaolul esitasin Tööandjale avalduse töölepingu erakorralise ülesütlemise kohta.
Seoses sellega on tekkinud küsimused:
1) Kas töösuhe lõpeb koheselt avalduse esitamisest või saab ka kokkuleppel Tööandjaga aja osas kokku leppida? Tööandja soov on et tuleks neile vastu ja lõpetaks olulised ja pooleliolevad tööd ära. Kuyid puudub arusaam millist tasu selle eest makstakse.
2) On oht et kui kokkuleppel Tööandjaga on selleks muu aeg, siis ka selle aja eest ei saa ma kokkulepitud töötasu?
3) Kas on õigus nõuda Tööandjalt saamata jäänud tasu ja kuisas, kas töövaidluskomisjoni kaudu?
4) Tööandja laiab, et peaks töölepingu lõpetama poolte kokkuleppel. Ise ei pea seda õigeks, kuna on rikutud kokkulepet. Poolte kokkuleppel lõpetamisel kaotaks 3 kuu keskmise töötasu hüvitise või kuidas?
5) Kirjalikku kokkulepet töötasu määra kokkuleppimise osas pole. Küll on aga e-kirjavahetus, milles on nimetatud määrast juttu ja mida Tööandja ka ei vaidlusta.

Lugupidamisega,
Riho

Re: Töölepingu erakorralisest ülesütlemisest Tööandja süül

15 Mai 2012, 08:43

Tere!

Vastus Teie küsimusele põhineb küsimuses toodud andmetel, täpse vastuse andmiseks oleks vaja tutvuda asjakohaste dokumentidega.

Kirjast võib järeldada, et ütlesite töölepingu erakorraliselt üles tööandjapoolse olulise rikkumise tõttu TLS § 91 lg 2 alusel. Ülesütlemisavaldus on ühepoolne tahteavaldus ja ei vaja teise poole (tööandja) nõusolekut. Ülesütlemine muutus kehtivaks siis, kui tööandja sai ülesütlemisavalduse kätte. Töösuhe lõpeb kuupäevast, mille märkisite töölepingu ülesütlemisavaldusse.

Märgin, et kui tööandja ei nõustu töölepingu erakorralise ülesütlemisega (nt leiab, et puudus töötasu suurendamise kokkulepe ja seeläbi tööandjapoolne rikkumine), siis tööandjal on õigus vaidlustada töötajapoolset töölepingu ülesütlemise õigsust 30 kalendripäeva jooksul avalduse saamisest. Töötajal tuleb siis tõendada tööandjapoolset olulist rikkumist (sh töötasu suurendamise kokkuleppe olemasolu, lihtsalt töötasu suurendamise arutamine ei pruugi tähendada kokkulepet). Juba lõppenud lepingut ei saa teistkordselt lõpetada.

Kõik täiendavad kokkulepped tuleks vormistada kirjalikult, et ära hoida hilisemal vaidlusel tõendamisraskusi.

Kui tööandja keeldub töötasu välja maksmast, on võimalik pöörduda sellekohase avaldusega töövaidlusorganisse (töövaidluskomisjon või kohus) ning esitada vastav nõue ja asjakohased tõendid.

Kui töötaja ütleb töölepingu erakorraliselt üles TLS § 91 lõike 2 alusel ehk tööandja olulise lepingurikkumise tõttu, on tööandja kohustatud maksma hüvitist töötaja 3 kuu keskmise töötasu ulatuses (TLS § 100 lõige 4). Ka selle kohustuse tööandja poolt täitmata jätmisel on võimalik pöörduda vastava nõudega töövaidlusorganisse.

Kokkuleppel lõpetamise puhul seadus hüvitist ette ei näe, kuigi pooled võivad makstavas hüvitises kokku leppida (soovitatavalt kirjalikult). Kokkuleppel lõpetamise puhul on tähtis jõuda kokkuleppele töölepingu lõpetamise tingimustes. Kokkuleppel töölepingu lõpetamisel ei ole võimalik taotleda Töötukassast töötuskindlustushüvitust.

Vastas: Evelyn Bach, SA Õigusteenuste Büroo

Vasta