Lapsehoolduspuhkuselt tulija koondamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Lapsehoolduspuhkuselt tulija koondamine

14 Juun 2012, 13:26

Tere!

Lähen lapsehoolduspuhkusele ja koolitan asendajaks välja samas firmas töötava inimese. Asendaja tööleping muudetakse
(minu töökohustused ja minu töötasu) kuid tema uue ameti tähtaega ei soeta minu lapsehoolduspuhkuselt tulemisega.
Ehk uued töökohustused ei ole tähtajalised.
Kui mina tulen lapsehoolduspuhkuselt kunagi tagasi on ettevõttel 2 inimest ühe ameti peale. Mõlemal tähtajatu tööleping.
Millised on minu väljavaated antud olukorras?
Tean, et koondamise korral on eelisseisus alla 3- aastase lapse vanem. Muus osas on siis tööandja otsus kelle ta koondab?
Tean ka seda, et mul 30 päeva jooksul võimalus töövaidluskomisjonis ülesütlemine vaidlustada.
Tööstaaž ettevõttes on üle 10 aasta.
Kui ettevõte mind ikkagi koondab ja maksab koondamishüvitist aga mina koondamise vaidlustan ja töövaidluskomisjon tuvastab, et ülesütlemine on tühine (TLS par 107 lg1) kas siis vastavalt TLS par 109 lg 2 juhul on õigus nõuda 3 kuu hüvitist.
Siis koondamishüvitis tuleks tagasi maksta ja leppida 3 kuu hüvitisega ja tööle mind ju ikka ei võeta?

Re: Lapsehoolduspuhkuselt tulija koondamine

19 Juun 2012, 08:31

Tere

Vastuse puhul saab lähtuda kehtivast seaduse redaktsioonist. Aastate pärast ei pruugi see enam kehtida.
Tööandja ei või töölepingut isikuga, kes kasutab lapsehoolduspuhkust, üles öelda koondamise tõttu, välja arvatud tööandja tegevuse lõppemisel, tööandja pankroti väljakuulutamisel, kui tööandja tegevus lõpeb, või pankrotimenetluse lõpetamisel, pankrotti välja kuulutamata, raugemise tõttu.

Kui Te aga enam ei kasuta lapsehoolduspuhkust, siis töölepingu ülesütlemisel koondamise tõttu, välja arvatud TLS § 89 lg 2 nimetatud juhtudel, on tööle jäämise eelisõigus töötajate esindajal ja töötajal, kes kasvatab alla kolmeaastast last.
Teiste töötajate vahel koondatava valimisel on see tööandja otsus ja vaba valik, kuid lähtuma peab siiski võrdse kohtlemise põhimõttest.

TLS § 109 lg 2 lause 2 kohaselt vaidlusorgan võib hüvitise suurust muuta, arvestades töölepingu ülesütlemise asjaolusid ja mõlema poole huve. Seega, 3 kuu ulatuses hüvitis on eelduslik, aga võib määrata ka suurema või väiksema, vastavalt vaidlusorgani otsusele.

Märkida tuleb, et osaliselt maksab koondamishüvitist Teie staaži puhul Töötukassa. Kui vaidlusorgan tunnistab ülesütlemise tühiseks ja esitatakse makstud hüvitiste tagastusnõue, ei pruugi vaidlusorgan seda (täies ulatuses) rahuldada, vaid lähtuda ka nt konkreetsetest rikkumise asjaoludest. Samuti ei ole välistatud asuda seisukohale, et TLS § 109 lg 2 hüvitis on seaduse mõtte kohaselt lisaks muudele saadud hüvitistele (st juba saadud hüvitisi ei saa tagasi nõuda), kuid sellekohase otsuse teeb vaidlusorgan ja kujundab kohtupraktika.

TLS § 107 lg 2 kohaselt, kui Teie või tööandja taotleb vaidlusorganis töölepingu lõpetamist ülesütlemise tühisuse tuvastamisel, siis vaidlusorgan töölepingu ka lõpetab, st töökohta tagasi saada ei ole võimalik.

Vastas: SA Õigusteenuste Büroo

Vasta