Töölepingu ülesütlemine ja sellest tulenev kahjunõue

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Töölepingu ülesütlemine ja sellest tulenev kahjunõue

30 Juul 2012, 12:10

Tere,

1. Kas tööandja võib ilma töötaja nõusolekuta töölepingu ülesütlemisavalduse alusel väidetava tekitatud kahjutasu lõpparvest maha arvata?
2. Kas töölepingu ülesütlemisavaldus peab olema tööandja juures mingil moel registreeritud?
3. Kas töölepingu ülesütlemisavalduse kätte andmine tähendab automaatselt selles seisnevaga nõustumist kui sellele ei ole võetud töötajalt allkirja?

Re: Töölepingu ülesütlemine ja sellest tulenev kahjunõue

04 Aug 2012, 15:49

Tere

Töölepingu seadus ei sätesta lõpparve mõistet, kuid selle all mõeldakse üldjuhul summasid, mida töötajal on õigus töölepingu lõppemisel tööandjalt nõuda (nt töötasu, kasutamata puhkuse hüvitis jne). Töölepingu seaduse § 78 sätestab tasaarvestamise erisuse töölepingute puhul - kohtuväliselt võib tööandja oma nõudeid töötaja töötasu nõudega tasaarvestada töötaja kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis antud nõusolekul. Tööandja võib ilma eelnimetatud nõusolekuta töötaja töötasust kinni pidada töötajale makstud ettemakse, mille töötaja peab tööandjale tagastama, ja töölepingu lõppemisel tasu väljatöötamata põhipuhkuse eest.

Töölepingu ülesütlemisavalduse vastuvõtmine ei tähenda automaatselt sellega nõustumist, ülesütlemine on võimalik vaidlustada töövaidluskomisjonis või kohtus. Töölepingu ülesütlemise vaidlustamise nõude aegumise tähtaeg on 30 kalendripäeva ülesütlemisavalduse saamisest ning saamata töötasu nõude esitamise tähtaeg on kolm aastat (muud nõuded 4 kuud) ( individuaalse töövaidluse lahendamise seaduse § 6).

Töölepingu ülesütlemisavaldus muutub kehtivaks kättesaamisega ning sellest algab ka vaidlustamisaeg.
Asutus (riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutus ning avalik-õiguslike juriidilised isikud ) on kohustatud registreerima dokumendiregistris ülesannete täitmisel loodud ja saadud dokumendid, sh väljasaadetavad avaldused.

Lugupidamisega,
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta