tööleping vs juhatuse liige

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

tööleping vs juhatuse liige

24 Aug 2012, 17:56

Kandideerisin edukalt ilusalongi juhataja ametikohale. Peaksin asuma mtü tegevjuhiks ning oleksin ainuke juhatuse liige. Sain oma tööandjalt juhatuse liikme lepingu ning sooviks teada, kas see erineb väga palju tavalisest töölepingust, mida peaksin teadma? Leping oleks tähtajaline üheks aastaks. Mulle meeldiks, et leping oleks tähtajatu ja katseajaga, et mul oleks vajadusel lihtne ära minna. Kas mul on seda õigus nõuda?

Re: tööleping vs juhatuse liige

27 Aug 2012, 11:28

Tere,

Vastuseks Teie küsimusele (sisuliseks analüüsiks vajalikke dokumente nägemata):
Töösuhe ja juhatuse liikme (ühingu juhtimine) suhe juriidilise isikuga (äriühing või vabaühendus) ei ole sünonüümid. Olemuslikult (eesmärkidelt) erinevad kokkulepped.
Töölepinguga teeb isik tööd oma tööandjale – alludes tema juhtimisele, kontrollile. Seda lepinguliiki reguleerib töölepingu seadus.
Juhatuse liikme rolliks on juriidilise isiku esindamine, igapäevase majandustegevuse korraldamine/juhtimine. Klassikalist töötaja -tööandja alluvust ei ole. Juhatuse liikme leping (kui see üldse kirjalikult sõlmitakse) on juriidiliselt olemuselt käsunduslepingu laadne leping. Praktikas kasutatakse juhatuse liikme lepingutes mõningaid töösuhtele omaseid õigusi (nt. puhkuseõigused lepitakse kokku nõnda, nagu reguleerib seda TLS) – see ei tee juhatuse liikme lepingust töölepingut.
Teie loo juhul võimalikud mitmed erinevad variandid – olla töölepinguga ilusalongi juhataja (juhatusse kuulumata); olla töölepinguga ilusalongi juhataja + MTÜ juhataja (käsund), kui neid tegevusi on võimalik piiritleda. Juhatuse liikme õigussuhe enamasti tähtajaline – kas aastaks? – uurige MTÜ põhikirja/ mittetulundusühingute seadust. Uurige hoolikalt, millisesse õigussuhtesse te astute, mida vajab MTÜ – mida soovite Teie. Ei soovita läheneda vastusrikkale lepingule positsioonilt „et oleks lihtne ära minna“.
Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta