Tähtajaline tööleping

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Tähtajaline tööleping

29 Aug 2012, 10:48

Tere
Küsimus selline, 3 valvurit puhkavad graafikujärgselt, tööle võetakse asendaja, kellega sõlmitakse tähtajaline tööleping, valvurite puhkuste asendajaks 3 perioodiga (16.05.12-13.06.12; 02.07.12-29.07.12;03.08.12-31.08.12). Küsimus järgmine, et ega ei ole ohtu, et see tööleping muutub automaatselt tähtajatuks, eraldi ei ole töölepingut pikendatud, uuesti sõlmitud. Kuidas arvestatakse puhkusekompensatsioon, sotsiaalmaks, ületunde ?

Ette tänades vastuse eest.

Re: Tähtajaline tööleping

04 Sept 2012, 13:21

Tere,

väga raske on anda vastust konkreetset töölepingut nägemata. Lisaks nimetab ÕTB, et käeolev Foorum on Jutiistministeeriumi poolt loodud füüriliste isikute õigusmuredele vastamiseks - tööandja (jur.isik) peaks õigustoe saamiseks muid kanaleid kasutama.
ÕTB püüab väikese ülevaate (lepingut nägemata) seaduse põhjal anda:

Töölepingu seaduse (TLS) § 6 lg 2 kohaselt, kui tööandja ja töötaja lepivad kokku, et tööleping on tähtajaline, peab tööandja lisaks TLS §-s 5 nimetatule teatama töötajale töölepingu kestuse ja tähtajalise töölepingu sõlmimise põhjuse.
TLS § 10 lg 1 kohaldub TLS § 9 lg 1 alusel sõlmitud tähtajaliste lepingute puhul (st kui töötaja ja tööandja on TLS § 9 lõike 1 alusel (töö ajutisest tähtajalisest iseloomust tulenevad mõjuvad põhjused, eelkõige töömahu ajutine suurenemine või hooajatöö tegemine) sõlminud tähtajalise töölepingu samalaadse töö tegemiseks järjestikku rohkem kui kaks korda või tähtajalist lepingut pikendanud rohkem kui üks kord viie aasta jooksul, loetakse töösuhe algusest peale tähtajatuks).
TLS § 9 lg 2 kohaselt ajutiselt äraoleva töötaja asendamise ajaks võib tähtajalise töölepingu sõlmida asendamise ajaks. Seega on oluline tähtajalise lepingu sõlmimise põhjus.

Oluline on teha vahet, kas antud juhul on tegemist kolme eraldi lepinguga (igal korral algab uuesti tööle asumise aeg ja lõpeb iga kord tähtaja saabumisel) või pikendatakse lepingut või on tegemist ühe lepinguga (töösuhe algab 16.05 ja lõpeb tähtaja tõttu 31.08; st leping kehtib mitu kuud järjest). Sellest eristusest ja pooltevahelisest tööaja ning töötasu kokkuleppest lähtuvalt tuleb arvestada ka võimalikud ületunnid, töötasu ja puhkuseõigused.
Töölepingu lõppemisel on tööandja kohustatud hüvitama töötajale kasutamata jäänud aegumata põhipuhkuse rahas (TLS § 71). Mitu kalendripäeva puhkust oli töötajal õigus saada ja kui palju tuleb maksta kasutamata puhkuse hüvitist, sõltub töötasu suurusest ja töösuhte kalendripäevade arvust. Vt määrust: https://www.riigiteataja.ee/akt/111102011008

Tööaeg - kui on vajadus, siis võib tööd korraldada summeeritud tööajaga, milleks peab olema töötajaga vastav kokkulepe. Kui tööandja ja töötaja lepivad kokku, et tööaeg jaguneb arvestusperioodi jooksul ebavõrdselt (nt perioodi 16.05 – 31.08 jooksul), peab tööandja lisaks TLS §-s 5 nimetatule teatama töötajale tööajakava teatavaks tegemise tingimused (TLS § 6 lg 6).
Töötasu osas tuleb tööandjal arvestada vähemalt töötasu alammäära maksmise kohustusega, mille alusel tekivad ka maksukohustused ( vt. http://www.emta.ee/?id=12222 ). Samuti tuleb järgida töölepingu seadusest tulenevaid tööajapiiranguid. Vt lisaks TLS § 5, 28 lg 2, 29, 43- 51.

Lugupidamisega SA Õigusteenuste Büroo

Vasta