võlakohustus tööandjale

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

võlakohustus tööandjale

03 Sept 2012, 20:15

kui ma olen tööandja vara väljastanud krediidilepinguta kliendile suhteliselt suure summa eest ja nüüd see firma ei näita huvi tasumise suhtes,kas siis tööandjal on õigus see nõue ümber vormistada mulle kui eraisikule?
kas ma eraisikuna saan selle nõude hiljem võlguolevale firmale edastada?
kas peaksin esimesena kohtu või inkasso poole pöörduma?

Re: võlakohustus tööandjale

06 Sept 2012, 17:31

Tööandjale põhjustatud kahju hüvitamist reguleerib töölepingu seaduse (TLS) § 74.
Tere,

Töölepingu tahtliku rikkumise korral vastutab töötaja rikkumise tagajärjel kogu tööandjale tekitatud kahju eest.
Kui rikkumine sai teoks aga hooletuse tõttu, siis vastutab ta tööandjale tekitatud kahju eest ulatuses, mille määramisel arvestatakse töötaja tööülesandeid, süü astet, töötajale antud juhiseid, töötingimusi, töö iseloomust tulenevat riski, tööandja juures töötamise kestust ja senist käitumist, töötaja töötasu, samuti tööandja mõistlikult eeldatavaid võimalusi kahjude vältimiseks või kindlustamiseks. Hüvitist vähendatakse tööandja tegevusega seonduva tüüpilise kahju tekkimise riski tagajärjel tekkinud kahju võrra.
Tööandja kahju hüvitamise nõue töötaja vastu tööülesannete täitmisel tekkinud kahju eest aegub 12 kuu jooksul arvates ajast, millal tööandja sai teada või pidi teada saama kahju tekkimisest ja selle hüvitamiseks kohustatud isikust, kuid mitte hiljem kui kolm aastat pärast kahju tekkimist. Tööandja ei saa kahju hüvitamisel tugineda võlaõigusseaduse §-le 138.
Varalise vastustuse kokkuleppe puhul võtab töötaja sõltumata süüst vastutuse temale tööülesannete täitmiseks antud vara säilimise eest. Varalise vastustuse kokkuleppe kehtivuse eelduseid vt TLS § 75 (www.riigiteataja.ee).
Olenevalt asjaoludest saab esitada vastava nõude maksmata jätnud ettevõtte vastu. Kohtusse pöördumiseks ei pea eelnevalt pöörduma inkasso poole, kuid seda võib teha. Inkassomenetluse edukus sõltub paljudest asjaoludest ning täitedokumendi (kohtutäituri poole pöördumiseks) saamiseks tuleb siiski pöörduda kohtusse. Samas võib anda tulemuse ka inkassomenetlus, kuid sellekohased kokkulepped tuleb juba sõlmida vastava inkassofirmaga.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta