Imiku kõrvalt tööle.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Imiku kõrvalt tööle.

25 Sept 2012, 13:11

Soovin asuda tööle kohe peale dekreetpuhkust. See oleks siis 2-kuuse lapse kõrvalt. Tööpäevad oleksid 12-tunnised. Kas seadusest tulenevalt on ka mõni lisaõigus väikelapse vanemale (nt.lühem tööpäev vms)?
Emapalka hakkaks saama lapse isa.
Kuna meil on firmas nii mitmeidki koondamisi, siis kas minu nõusolekul võiks ka mind koondada ning kas sel juhul oleks isal ikka õigus olla nn emapalgal?

Re: Imiku kõrvalt tööle.

30 Sept 2012, 23:00

Tere,
Kui nii väikese lapse vanem võtab „riski“ tööturule naased, siis erilist „erikohtlemist“ töösuhte kulgemise osas töölepingu seadus (TLS) ei paku.
Mida nimetada: kui olete jõudnud lapsehoolduspuhkusele jääda - peaksite tegema töölenaasmise teatise (lapsehoolduspuhkuse katkestamisest etteteatamine 14 kalendripäeva, TLS § 62 lg 2); puhkuseaja valikul peab tööandja Teie sooviga arvestama ( TLS § 69 lg 7).
Töötervishoiu- ja tööohutuse seaduse § 10 lg 5 sätestab last rinnaga toitvale emale õiguse saada lisavaheaegu rinnaga toitmiseks kuni lapse poolteiseaastaseks saamiseni. Lisavaheaeg antakse iga kolme tunni järel kestusega iga kord mitte alla 30 minuti. Kahe või enama kuni poolteiseaastase lapse toitmiseks antava vaheaja kestus peab olema vähemalt üks tund. Vaheajad lapse toitmiseks arvatakse tööaja hulka ja nende eest makstakse TLS § 29 lõike 8 alusel arvutatud keskmist töötasu riigieelarve vahenditest Sotsiaalministeeriumi valitsemisala eelarve kaudu (vastava taotluse peaks tegema tööandja raamatupidamine), välja arvatud, kui emale makstakse vanemahüvitist lapse kasvatamise eest.
Varem võis ema neid vaheaegu summeerida ja kasutada tööpäeva lõpust – täna seadus otseselt sellist käitumismudelit ei anna – kuid see võiks olla tööandjaga kokkuleppimise koht.
Üldreegel on see, et väikelapse vanema töölepingut Tööandja üles öelda ei tohiks (vt. TLS § 92). Mis põhjusel ja kellega tööandja siiski töölepingu lõpetada saab – peab olema väga põhjendatud. TLS § 93 lg 1 kohaselt ei või Tööandja koondada rasedat; naist, kellel on õigus saada rasedus- ja sünnituspuhkust; isikut, kes kasutab lapsehoolduspuhkust. Seega koondamiskaitse on väikelapsevanemal seni kuni ta on lapsega kodus/lapsehoolduspuhkuse aeg/. Kui lapsehoolduspuhkuselt tööle siirdutakse – pole välistatud koondatud saada. Lugemissoovitus: http://www.sm.ee/tegevus/too-ja-toimetu ... sedad.html
Vanemahüvituse kohta lugemissoovitus: http://www.ensib.ee/vanemahuvitis/

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta