Töölepingu lõpetamine lapsehoolduspuhkuse ajal

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Töölepingu lõpetamine lapsehoolduspuhkuse ajal

30 Sept 2012, 22:09

Olen lapsehoolduspuhkusel lapsega, kes sündis aprillis 2011 (praegu 1 aasta ja 5-kuune). Teine laps sünnib veebruaris 2013.

Mu praegune tööandja (FIE) lõpetab ilmselt tegevuse, kuna temalt enam tööd ei tellita. Veel ei tea, kas lõpetab kogu FIE tegevuse või kaob vaid minu töökoht. Meil on sõlmitud tööleping määramata ajaks.

1. Olen valmis kohe töösuhte lõpetama. Kuidas tuleks töösuhe lõpetada, et mõlemal osapoolel oleks kasulik?

2. Kas on vahet, millal töösuhe lõpetada (2012. a lõpus või 2013. aasta alguses)?

3. Kas töötuks jäämine mõjutab mind vaid sedavõrd, et siis ei saa sünnitushüvitist, vaid hakkan lapse sünnist alates saama vanemahüvitist?

Re: Töölepingu lõpetamine lapsehoolduspuhkuse ajal

11 Okt 2012, 10:58

Tere,

Alustuseks vabandame, et tehniliste viperuste pärast olete jäänud vastuse ootele. Teie konkreetsetele küsimustele saame vastata järgmiselt:
Töölepingut on võimalik lõpetada kokkuleppel ja nende tingimustega, milles kokkuleppele jõuate. Poolte kokkuleppega töölepingu lõpetamise puhul võiks teada seda, et nimetatud kokkulepe välistab Töötukassast töötuskindlustushüvitise taotlemise.
Töökoha/tööandja lõppemine viitab koondamissituatsioonile. Samas aga tööandja ei või töölepingut üles öelda koondamise tõttu isikuga, kes kasutab lapsehoolduspuhkust, välja arvatud tööandja tegevuse lõppemisel, tööandja pankroti väljakuulutamisel, kui tööandja tegevus lõpeb, või pankrotimenetluse lõpetamisel, pankrotti välja kuulutamata, raugemise tõttu. Kui olete lapsehoolduspuhkuse kasutaja ja FIE jätkab majandustegevust - siis Teie puhul oleks koondamine ebaseaduslik.
Koondamishüvitise suurus sõltub töösuhte pikkusest.
Töösuhte lõpetamise aeg sõltub kokkuleppest või tööandja/töötaja tahteavaldusest. Vanemahüvitise suuruse arvestamisest: https://www.riigiteataja.ee/akt/13315688 (nt § 3 lg 8 hüvitise suurus, kui taotlejal on lapse sünnihetkel veel alla kahe aasta ja kuue kuu vanuseid lapsi).
Kui lapse emal ei olnud õigust sünnitushüvitisele, siis makstakse vanemahüvitist lapse sünnist kuni tema 18 kuu vanuseks saamiseni. Vanemahüvitise kohta täiendav info: http://ensib.ee/vanemahuvitis/

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta