Imelikud tööülesanded

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Imelikud tööülesanded

26 Okt 2012, 09:25

Mida ma peaksin tegema, kui tööandja nõuab pidevalt minu arvates ebaseaduslikke asjade tegemist? Esiteks ei ole see kohustus mul töölepingus kirjas, samas tööandja lubab mind lahti lasta allumatuse pärast. Mida ma tegema peaksin?

Re: Imelikud tööülesanded

26 Okt 2012, 09:25

Tere,

Töölepingu seaduse kohaselt töötajal on kohustus teha kokkulepitud tööd ja täita töö iseloomust tulenevaid kohustusi. Seejuures täita tuleb tööandja seaduslikke korraldusi. Samas peab töötaja hoiduma tegudest, mis takistavad teistel töötajatel kohustusi täita või kahjustavad tema või teiste isikute elu, tervist või vara.
Tööandja korraldus peab olema seotud töölepingus ettenähtud tööülesandega ja korralduse andmisel peab tööandja mõistlikult arvestama töötaja huve ja õigusi.
Töötaja ei pea täitma korraldust, mis ei ole seotud töölepingu, kollektiivlepingu ega seadusega. Korraldus, mis ei ole seotud töölepingu, kollektiivlepingu ega seadusega ja millest ei või kokkuleppel kõrvale kalduda või mis on vastuolus hea usu või mõistlikkuse põhimõttega, on tühine.
Soovituslik oleks paluda tööandjal esitada vaidlusalune korraldus kirjalikult, kui seda tööandja aga ei tee, tuleb ebaseaduslik tegu siiski tegemata jätta. Arvestada tuleks aga sellega, et vaidluse korral peate olema valmis põhjendama/tõendama, et korraldus ei olnud seaduslik ega tulenenud töölepingust/seadusest. Tasuks konsulteerida konkreetsete asjaulde alusel õigusnõustajaga.

Kui tööandja Teiega siiski ebaseadusliku korralduse täitmata jätmise pärast töölepingu üles ütleb, siis tuleb ülesütlemine vaidlustada kui seadusest tuleneva aluseta või seaduse nõuetele mittevastav. NB! Kohtule peab hagi või töövaidluskomisjonile avalduse ülesütlemise tühisuse tuvastamiseks esitama 30 kalendripäeva jooksul arvates ülesütlemisavalduse saamisest.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta