töölepingu muutmine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

töölepingu muutmine

09 Apr 2014, 14:43

Tere.

Olen töödanud samal ametikohal 15a. Viimane suurem töölepingu muudatus oli 2008a., kus määrati põhipalk ja sellele lisanduvad lisatasud kogu müügikasumilt. Minu puhul tähendas see, et arvestatakse müüki otse arvetega kliendile ja müüki remondiaktidega läbi töökoja.
Selle aasta algul tehti firmas struktuurimuudatus ja ladu ning töökoda eraldati. Nüüd surutakse mulle peale palgamuutust mis jätaks mulle lisatasu ainult arvetega müügilt. Kuigi töökoja varustamine varuosadega jääb alles. Tööandja ütleb, et muudatus tuleb igal juhul, olenemata sellest kas mina allkirjastan lepingu või ei. Et nendel on see õigus seoses lao/müügi eraldamisega töökojast.
Kas neil on õigus toetudes struktuuri muudatustele muuta minu lisatasusid?
Survestamine on väga jõuline.
Kas saab nõuda sellega seoses koondamist?
Täna oli juba olukord kus leidsime tööandja jaoks rahuldava lahenduse, mis kärbiks minu palka ca 40% võrra. Nüüd leiti mulle üks hilinemine ja ma pean kirjutama seletuskirja. Sellest järeldub, et allkirjastades lepingu võib mind oodata juba järgmine kärbe või vallandamine.
Kuidas sellises olukorras toimida?
Ei tahaks niisama ka allaanda.

Lugupidamisega

Re: töölepingu muutmine

11 Apr 2014, 17:14

Tere,

Töölepingut saab muuta üksnes poolte kokkuleppel. Seetõttu tuleks täpselt üle vaadata Teie töötasu kokkuleppe tingimused. Töötasu on töö eest makstav tasu, milles on kokku lepitud, sealhulgas majandustulemustelt ja tehingutelt makstav tasu, töötasu arvutamise viis.

Koondamise tõttu töölepingu ülesütlemine on tööandjapoolne tahteavaldus ning selle alused on sätestatud töölepingu seaduse §-s 89. Näiteks, tööandja võib töölepingu erakorraliselt üles öelda, kui töösuhte jätkamine kokkulepitud tingimustel muutub võimatuks töömahu vähenemise või töö ümberkorraldamise tõttu või muul töö lõppemise juhul. Enne töölepingu ülesütlemist koondamise tõttu peab tööandja pakkuma töötajale võimaluse korral teist tööd. /Vt täpsemalt TLS § 89/

Tööandja võib töölepingu erakorraliselt üles öelda ka töötajast tuleneval mõjuval põhjusel, mille tõttu ei saa mõlemapoolseid huve järgides eeldada töösuhte jätkamist, näiteks kui töötaja on hoiatusest hoolimata eiranud tööandja mõistlikke korraldusi või rikkunud töökohustusi; Tööandja võib töölepingu töötaja kohustuse rikkumise või tema töövõime vähenemise tõttu üles öelda, kui ülesütlemisele on eelnenud tööandja hoiatus. Eelnevat hoiatamist ei ole ülesütlemise eeldusena vaja, kui töötaja ei saa kohustuse rikkumise erilise raskuse tõttu või muul põhjusel seda hea usu põhimõtte järgi tööandjalt oodata. /vt lisaks TLS § 88/

Töölepingu ülesütlemise vaidlustamise nõude aegumise tähtaeg on 30 kalendripäeva ülesütlemisavalduse saamisest. Juhul, kui ülesütlemise vaildustamiseks on alust, tuleb esitada avaldus töövaidluskomisjonile /või kohtule/. Täiendavalt saab vaidluse lahendamise kohta infot nt siit: http://ti.ee/index.php?page=748& või pöörduda isiklikule õigusnõustamisele.
Vastuseid töölepingust tulenevatele küsimustele vt ka www.tooelu.ee

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta