Konkurentsikeeld koondamise korral

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Konkurentsikeeld koondamise korral

12 Okt 2016, 22:40

Tere. Mind koondati firmast paar kuud tagasi. Uue ametikoha otsimisel on piirang. Lepingus oli punkt, et ei tohi kontkurendi juures ametis olla samal ajal ja ka lepingu loppemisest 12 kuu jooksul. Mis tahendaks, et antud valdkonnas ehk biotehnoloogias ei saaks ametis olla kogu nimetatud periood. Kas koondamise korral konkurentsikeeldu puudutav punkt ka kehtib, ei lahkunud ju omal soovil. Samas oleks voimalus kohe samas valdkonnas toole minna, kuid tahan olla kindel. Kuidas ma saaksin olukorra lahendada, et see sobiks koigile osapooltele.

Re: Konkurentsikeeld koondamise korral

24 Okt 2016, 18:23

Konkurentsipiirangu kokkulepet on võimalik alati lõpetada poolte kokkuleppel. Lisaks tuleb meeles pidada, et töötaja võib konkurentsipiirangu kokkuleppe üles öelda, teatades sellest tööandjale vähemalt 15 kalendripäeva ette, kui tööandja huvi konkurentsi piiramise vastu ei ole asjaolude muutumise tõttu enam mõistlik.
Koondamine iseenesest konkurentsipiirangu kokkulepet tühiseks ei muuda, kuid arvestama peab sellega, et kokkulepe kehtib pärast töösuhte lõppu vaid juhul, kui on täidetud töölepingu seaduses nimetatud eeldused, st:

1) kui see on vajalik, et kaitsta tööandja erilist majanduslikku huvi, mille saladuses hoidmiseks on tööandjal õigustatud huvi, eelkõige kui töösuhe võimaldab töötajal tutvuda tööandja klientidega või tootmis- ja ärisaladusega ning nende teadmiste kasutamine võib tööandjat oluliselt kahjustada;

2) konkurentsipiirang peab olema ruumiliselt, ajaliselt ja esemeliselt mõistlikult ning töötajale äratuntavalt piiritletud, st töötaja teab, kes on konkurendid, kas piirang kehtib ainult Eestis või Euroopas või veel kuskil ning kaua piirang kehtib;

3) on sõlmitud kirjalikult;

4) selle eest makstakse hüvitist, st tööandja maksab töötajale konkurentsipiirangu kokkuleppest kinnipidamise eest pärast töölepingu lõppemist igakuist mõistlikku hüvitist;

5) see on sõlmitud kuni üheks aastaks arvates töölepingu lõppemisest.
Kui kasvõi üks nendest eeldustest on täitmata, siis on kokkulepe tühine.


Vastas Meeli Miidla-Vanatalu.

Re: Konkurentsikeeld koondamise korral

25 Okt 2016, 11:39

Tänan ülevaate eest, mis puudutab konkurentsikeeldu. Kui lähtuda punktidest, mida nimetasite, siis pole määratud endises töölepingus, kus keeld kohaldub st kas Eesti või Euroopa. Samuti pole loomulikult juttu olnud kompensatsioonist. Konkurentsikeelu punkt on lepingus kuna minul otseselt oli juurdepääs ja igapäevane kontakt klientidega, samuti lepingute ja muu äriks oluliste materjalide ülevaade. Kuna osad Teie nimetatud punktidest on täitmata tööandja poolt, kas võin siis keeldu tühiseks pidada? Või mõistlik oleks konflikti vältimiseks siiski tagasiulatuvalt endise tööandjaga kokkuleppe teha ja keeld poolte kokkuleppel tühistada kirjalikult?

Punkt lepingus on järgmine:
" Töötaja kohustab mitte osutama AS ........ ebaausat konkurentsi, sealhulgas mitte asuma tööle ilma AS.......eelneva kirjaliku nõusolekuta äriühingus ning ei loo iseseisvalt seesugust juriidilist isikut ja ei ole osanikuks, partneriks, kaastöötajaks seesuguses äriühingus, mis käesoleva lepingu mõistes on konkurent. Mittekonkureerimise tingimus kehtib töölepingu kehtivuse ajal ja 12 kuud pärast töölepingu lõppemist või lõpetamist. Konkurentsikeeld ei kehti töölepingu seadusega määratud juhtudel"

Re: Konkurentsikeeld koondamise korral

26 Okt 2016, 20:22

Nagu eelnevas vastuses märkisin, kui kasvõi üks seaduses nimetatud eeldustest on täitmata, on konkurentsikeeld pärast töösuhte lõppu tühine. See nähtub ka Teiega sõlmitud kokkuleppest, sest tingimused konkurentsipiirangu kehtestamiseks pärast töösuhte lõppu on täitmata.
Kuna töösuhetes kehtib heausksuse ja teise poole huvidega arvestamise põhimõte, siis on senise tööandja suhtes aus, kui teatate, et kuna konkurentsipiirangu eeltingimused on täitmata, siis lähtute sellest, et pärast töösuhte lõppu kokkulepe ei kehti. Samas võite märkiga, et kui tööandja on jätkuvalt huvitatud konkurentsipiirangu rakendamisest pärast töösuhte lõppu, olete valmis alustama läbirääkimisi kokkuleppe tingimuste ning hüvitise teemadel.
Kui ettevõte ei ole sellest huvitatud, siis võib eeldada, et nad seda Teile ka sõnaselgelt vastavad.


Vastas Meeli Miidla-Vanatalu.

Vasta