Vanemahüvitis

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Vanemahüvitis

26 Okt 2016, 20:19

Pöördun Teie poole, kuna mul on tekkinud möningad küsimused. Olen uurinud ja lugenud erinevaid foorumeid ja artikleid, kuid otsest vastust ei ole ma kusagilt leidnud.
Nimelt :
* Kui olen tähtajalise töölepinguga (2aastat, lapsehoolduspuhkuseasendaja) tööl olnud märtsist 2016, siis raseduse korral, kas tähtajalise töölepinguga on mul öigust dekreedile? Kui jah, siis kui kaua dekteetpuhkus kestab?
* Millise kalendriaasta alusel makstakse vanemahüvitist ( kui tähtajalise töölepingu puhul see kehtib)?

Re: Vanemahüvitis

26 Okt 2016, 20:20

Tähtajalise töölepingu korral on Teil lepingu kehtivuse ajal kõik samad õigused, mis tähtajatu töölepinguga töötajatel, sh õigus jääda rasedus- ja sünnituspuhkusele (nn dekreet).
Rasedus- ja sünnituspuhkus kestab 140 päeva, selle aja jaoks väljastab arst või ämmaemand naisele töövõimetuslehe ning väljamakse teeb Eesti Haigekassa. Täpsemalt saate lugeda:
http://www.haigekassa.ee/et/inimesele/r ... tushuvitis
Täpsustan veel, et kui juhtub nii, et jääte küll veel töösuhte ajal rasedus- ja sünnituspuhkusele, kuid selle 140 päeva jooksul saabub lepingu tähtaeg ehk asendatav naaseb, siis rasedus- ja sünnituspuhkus kestab ikkagi lõpuni ehk sellest õigusest te ilma ei jää.
Õigus vanemahüvitisele tekkib pärast rasedus- ja sünnituspuhkuse lõppu ning see ei sõltu sellest, kas üldse ja millise lepingu alusel Te töötasite. Vanemahüvitise suurus arvutatakse taotleja eelmise kalendriaasta ühe kalendrikuu keskmise tulu alusel. Hüvitise suuruseks kuus on reeglina 100% hüvitise saaja eelmise kalendriaasta ühe kuu keskmisest sotsiaalmaksuga maksustatud tulust. Täpsemalt saate lugeda Sotsiaalkindlustusameti kodulehelt:
http://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/vanemahuvitis/


Vastas Meeli Miidla-Vanatalu.

Vasta