Töölepingu lõpetamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Töölepingu lõpetamine

15 Nov 2016, 22:51

Olen töötanud ettevõttes 10 aastat ja 2 kuud. Alates 2012 osalise töövõime kaotusega ja alates 22.09.2016. ka diagnoositud kutsehaigus. Hetkel olen veel haiguslehel alates 30.05.2016. Küsimus. Kuidas peaksin toimima, et saada töölepingu lõpetamisel töötukindlustushüvitist? Tööandjal ei ole mulle jõukohast tööd anda. Kutsehaiguse protsess on hetkel tööinspektsiooni menetluses.

Re: Töölepingu lõpetamine

15 Nov 2016, 22:52

Kehtiva töötuskindlustuse põhimõtete kohaselt ei teki Teil õigust töötuskindlustushüvitisele kui ütlete ise töölepingu üles terviseseisundi tõttu ehk toimub töölepingu ülesütlemine töötaja initsiatiivil.
Juhul, kui tööandja on aga teinud endast kõik oleneva, et Teile terviseseisundile sobivat tööd võimaldada, kuid ei suuda seda siiski tagada, tekib tal õigus tööleping ise üles öelda töölepingu seaduse § 88 lõike 1 punktide 1 või 2 alusel (sõltuvalt tegelikust olukorrast).
Nendel alustel töösuhte lõppemisel kaasneb töötuks jäämisel õigus taotleda töötuskindlustushüvitist.
Täpsustan TLS § 8 lõike 1 punktide 1 ja 2 sisu:
Tööandja võib töölepingu erakorraliselt üles öelda töötajast tuleneval mõjuval põhjusel, mille tõttu ei saa mõlemapoolseid huve järgides eeldada töösuhte jätkamist, eelkõige kui töötaja:
1) ei ole pikka aega tulnud toime tööülesannete täitmisega terviseseisundi tõttu, mis ei võimalda töösuhet jätkata (töövõime vähenemine terviseseisundi tõttu). Töövõime vähenemist terviseseisundi tõttu eeldatakse, kui töötaja terviseseisund ei võimalda tööülesandeid täita nelja kuu jooksul;
2) ei ole pikka aega tulnud toime tööülesannete täitmisega ebapiisava tööoskuse, töökohale sobimatuse või kohanematuse tõttu, mis ei võimalda töösuhet jätkata (töövõime vähenemine);

Töötuskindlustushüvitise kohta saate täpsemalt lugeda Eesti Töötukassa kodulehelt https://www.tootukassa.ee/content/toetu ... tushuvitis


Vastas Meeli Miidla-Vanatalu.

Vasta