Avalik teenistus ja isapuhkus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Avalik teenistus ja isapuhkus

23 Dets 2016, 21:58

Mismoodi arvutatakse isapuhkuse päevi graafikus? Kui pidin olema tööl 4x12h ja võtsin need 4 päeva isapuhkust. Tööandja arvutab kuu keskmist tundi, arvutab 4x5,4 töötundideks. Töölepingu seaduses peaks minema töötundideks kõik need 4x12h. Kuidas on tegemist avalikus teenistuses? Tegemist summeeritud tööajaga. Tekkisid isapuhkusepäevadel alatunnid. Kas see on õige?

Re: Avalik teenistus ja isapuhkus

23 Dets 2016, 22:00

ATS § 43 lg 1 kohaselt kohaldatakse ametnikule töölepingu seaduse §-des 54–71 sätestatud puhkuseregulatsiooni, arvestades käesolevas seaduses sätestatud erisusi.
TLS § 60 alusel antakse isapuhkust kokku 10 tööpäeva. See, milliste tundide arvuga tööpäev on, ei oma seaduse mõttes tähendust. Tööpäevaks loetakse nii 8-tunnist kui ka 24-tunnist tööpäeva. Kui isa kasutab isapuhkust 10 tööpäeva, siis loetakse kokku tema 10 tööpäeva ja selle ajavahemiku eest on tal õigus töölt eemal olla.
Isapuhkuse eest makstakse keskmist töötasu, mida arvutatakse Vabariigi Valitsuse 11.06.2009 määruse nr. 91 alusel. Keskmise töötasu arvutamisel ei oma tähtsust, millise tööpäeva kestusega töötaja töötab, kuna puhkusetasu aluseks olevaks töötasu summaks on isapuhkusele jäämise kuule eelnenud 6 kuu töötasu summa, mis jagatakse sama ajavahemiku tööpäevade arvuga. Tulemusena saadakse ühe tööpäeva keskmine tasu, mis korrutatakse isapuhkuse kestuse tööpäevade arvuga.
Antud juhul puudub vajadus arvutada keskmine päevatasu ümber keskmiseks tunnitasuks, vaid tööandja peabki maksma seda väljaarvutatud keskmist päevatasu iga isapuhkuse päeva eest. Ka 12-tunnised tööpäevad ei puutu antud juhul asjasse, sest puudub vajadus tunnitasu väljaarvutamiseks.
Nüüd tööajaarvestuse kohta märgin lisaks, et kui isapuhkuse kastumise ajaks oli tööajakava koostatud, siis peab tööandja vähendama kavandatud töötundide arvu nende töötundide võrra, mis olid kavandatud nendeks päevadeks, mille jooksul nüüd isapuhkust kasutati.
Juhul, kui tööajakava veel koostatud ei olnud, ja töötaja töötab pidevalt ainult 12-tunnistes vahetustes, peab summeerimisperioodi tööaeg vähenema isapuhkuse aja tõttu 4 x 12 tunni võrra.
Lisan veel, et kui töötaja töövahtuse kestus on erineva pikkusega ja tööajakava ei olnud isapuhkuse kasutamise perioodiks koostatud, siis saab tööandja vähendada summeerimisperioodi töötundide arvu 4 x 8 tunni võrra, eeldusel, et ametnik on teenistuses täistööajaga.
Isapuhkuse päeva arvutamiseks 5,4 töötunniks õiguslik alus ja põhjendus puudub.


Vastas Meeli Miidla-Vanatalu.

Vasta