tööaeg,töötasu,puhkus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

tööaeg,töötasu,puhkus

08 Veebr 2017, 20:58

Tere
1.Summeeritud tööaeg 4 kuulise intervalliga. Töötame Norras.Teeme iga nädal 56 t tööd (E-R 10 t päevas ja L 6 t päevas). Ja nii vahest 4, vahest 5, vahest 6 nädalat järjest mille vahel saame kodus olla 8 päeva. Küsimus oleks kas meil on õigus kodus olla rohkem päevi ja kas need peaks olema tasustatud ? 2.Töötasu Firma on registreeritud Eestis.Makse maksame Eesti seaduste järgi.Töölepingus on töötegemise koht pandud skandinaavia (Norra) Küsimus kumma riigi palgataset peaks järgima meie töötasuna ? 3.Lähetusraha Kui minu töötasu moodustab lähetusraha ja palk ,kas see on seadusega kooskõlas ? 4.Tööle sõit. Kuna sõidame Norra (Tromso 1400 km) firma autoga siis kas see läheb tööaja sisse ? Näide.Tegime tööd Bodös 6 t ja siis sõitsime Tromsö 10 t .Kas seda tööpäeva arvestatakse 10 t tööpäevana või 16 t tööpäevana ?Kui arvestatakse 16 t tööpäevana kas siis on õigus nõuda ka ületunnitasu.Firma väidab et läheb kirja ainult 10 t. Kas firmal on õigus panna mind sõitma pukepäeval (nt.laupäev ja pühapäev) ? 5.Tööajagraafikud Kui pikalt peaksin teadma ette tööajagraafikut.(nt. 1 kuu,2kuud,3kuud) ? Kas tööandja tohib tööajagraafikut jooksvalt muuta või peab sellest kinni pidama ?

Re: tööaeg,töötasu,puhkus

13 Veebr 2017, 19:04

Alustuseks tuleb kindlaks teha, mis riigi õigus antud olukorras kohaldub, kas Eesti või Norra. Vaadake kindlasti üle oma tööleping, kas olete tööandjaga kokku leppinud, mis riigi õigust lepingule kohaldatakse. Kui olete, tuleb sellest ka lähtuda.
Aga juhul, kui Te ei ole tööandjaga kohaldatava õiguse valikut teinud, siis tuleb lähtuda rahvusvahelise eraõiguse üldpõhimõtetest, st töölepingu puhul ei tohi õiguse valik viia selleni, et töötajalt võetakse kaitse, mis talle on tagatud selle riigi õiguse imperatiivsete sätetega, mis kuuluksid kohaldamisele õiguse valiku puudumisel.
Õiguse valiku puudumisel kohaldatakse töölepingule selle riigi õigust, kus:
1) töötaja lepingut täites harilikult oma tööd teeb, isegi kui ta ajutiselt töötab mõnes teises riigis;
2) asub tegevuskoht, mille kaudu töötaja on tööle võetud, kui töötaja ei tööta harilikult ühes ja samas riigis.
Eeltoodu põhjal tuleks Teie kirjelduse kohaselt lähtuda Teie töölepingu puhul Norra õigusest.
Sellest tulenevalt ka vastused Teie küsimustele:

1. Norras kehtib nagu Eestiski põhimõte, et üldine tööaeg on 40 tundi 7-päevases ajavahemikus ning ületunnitöö tegemiseks peab olema eraldi kokkulepe. Lisaks kehtib põhimõte, et töötaja võib töötada 9 tundi 24-tunnises ajavahemikus ehk ööpäevas.

Täpsemalt saate lugeda http://www.arbeidstilsynet.no/fakta.html?tid=240065

Teie kirjeldusest jääb mulje, et olete kokku leppinud summeeritud tööajaarvestuses. Palun vaadake üle oma tööleping, mis seal täpselt kirjas on ning kas see vastab Norra tingimustele.

Siiski tasub meeles pidada, et Norra õiguse kohaselt võib ka erikokkulepete korral maksimaalne töötundide arv olla 50 tundi 7-päevase ajavahemiku kohta ning lisaks peab tööandja jälgima, et iga töötaja iga 8 nädala keskmine tööaeg ei tohi olla üle 48 tunni.

Kuid lisaks võivad tuleneda erisused sektori kollektiivlepingust, millega peaksite samuti tutvuma.


2. Norras töötades tuleb järgida Norra töötasu põhimõtteid, sh kollektiivlepinguid.

Täpsemalt saate lugeda http://www.arbeidstilsynet.no/fakta.html?tid=240068

Eesti töötasu alammäära maksmisest Norras töötamisel siiski ei piisa.

Vaadake täpsemalt Eesti Riigikohtu otsust http://www.nc.ee/?id=11&tekst=RK/3-2-1-176-14, mis käsitleb töötasu maksmist Norras töötatud aja eest.


3. Kui Teil on töötamise kohana märgitud Norra ja töötategi ainult Norras, siis Eesti töölepingu seadusega ettenähtud välislähetuse päevaraha maksmiseks õiguslik alus puudub ning see ei saa olla töötasu osa.


4. Tööle ja sealt ära sõit on tööaja osa kui töötaja on tööandjaga nii kokku leppinud või kui sõidu ajal toimub juba tööülesannete täitmine (nt autojuht ja tuleb ka teised töötajad kohale viia), muudel juhtudel ei loeta seda tööajaks.


5. Juba kinnitatud töögraafikut saab muuta ainult poolte kokkuleppel. Etteteatamisaeg oleneb aga taas poolte kokkuleppest.


Lisaks vaadake Norra Tööinspektsiooni infomaterjali Norras töötamise kohta:
http://www.arbeidstilsynet.no/binfil/do ... ?tid=95858 ja http://www.tooelu.ee/et/tootajale/toosu ... d-tootajad
ning kindlasti lugege hoolikalt läbi oma tööleping, et aru saada, milles täpselt olete tööandjaga kokku leppinud ning kas see on kooskõlas Norra õigusega.


Vastas Meeli Miidla-Vanatalu.

Vasta