Töölepingu lõpetamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Töölepingu lõpetamine

24 Apr 2017, 04:46

Küsimus tähtajalise töölepingu lõpetamise kohta.
Nimelt olen võetud lapsehoolduspuhkusel oleva inimese asendamise ajaks tähtajalise lepinguga.
Olen ka ise natuke uurinud ja kas mul on õigus, et sel juhul on võimalik tööleping üles öelda ka korraliselt,
30 päevase etteteamisega?
Kui kui tuleb töösuhtes esile ka teatud asjaolu, kus tööandja ei hüvita mingilgi moel ületunde(töölepingus kirjas, et seda peak tegema vaba aja andmisega). 17 töötatud kuu jooksul on ta hüvitanud rahaliselt 4 kuu ületunnid, kui ületundide arv oli põhimõtteliselt olematu, teiste kuude eest see tasu puudub. Kas näiteks sel juhul on tegemist tööandja poolse lepingu rikkumisega ja ma saaksin öelda üles ka lepingu erakorraliselt? Või see ei ole erakorraline põhjus? Kui on, siis kui pikk peaks sellisel puhul olema etteteatamistähtaeg? Kas tööandja ei saa näiteks hiljem hakata väitma, kui asi jõuaks näiteks kohtuni, et ma ei olegi teinud ületunde?

Re: Töölepingu lõpetamine

02 Mai 2017, 16:59

Tere,

Töölepingu seaduse (edaspidi: TLS) § 85 lg. 2 sätestab, et töötaja ei või tähtajalist töölepingut korraliselt üles öelda, välja arvatud töötaja asendamise ajaks sõlmitud töölepingut.

Seega on Teil õigus tähtajaline leping korraliselt üles öelda.

TLS § 98 lg. 1 kehtestab, et korralisest ülesütlemisest peab töötaja tööandjale ette teatama vähemalt 30 kalendripäeva.

Töölepingu ülesütlemiseks tuleb esitada ülesütlemisavaldus (TLS § 95).
Nimetatud paragrahvi lg. 1 kohaselt võib töölepingu üles öelda kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis ülesütlemisavaldusega. Vorminõuet rikkudes tehtud või tingimuslik ülesütlemisavaldus on tühine.
Sama paragrahvi lg. 2 näeb ette, et tööandja peab ülesütlemist põhjendama. Töötaja peab põhjendama erakorralist ülesütlemist. Ülesütlemist peab põhjendama kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis.

Seega lepingu korralisel ülesütlemisel töötaja poolt ei pea ülesütlemisavalduses üleütlemist põhjendama.

TLS § 91 annab reeglid töölepingu erakorraliseks ülesütlemiseks töötaja poolt. Nendeks on:
Töötaja võib töölepingu erakorraliselt üles öelda mõjuval põhjusel, eelkõige kui kõiki asjaolusid ja mõlemapoolset huvi arvestades ei või mõistlikult nõuda lepingu jätkamist.
Töötaja võib töölepingu erakorraliselt üles öelda tööandjapoolse kohustuse olulise rikkumise tõttu, eelkõige kui:
1) tööandja on kohelnud töötajat ebaväärikalt või ähvardanud sellega või lubanud seda teha kaastöötajatel või kolmandatel isikutel;
2) tööandja on oluliselt viivitanud töötasu maksmisega;
3) töö jätkamine on seotud reaalse ohuga töötaja elule, tervisele, kõlbelisusele või heale nimele.
(3) Töötaja võib töölepingu erakorraliselt üles öelda töötaja isikust tuleneval põhjusel, eelkõige kui töötaja terviseseisund või perekondlikud kohustused ei võimalda tal kokkulepitud tööd teha ja tööandja ei võimalda talle sobivat tööd.
(4) Töötaja võib töölepingu üles öelda üksnes mõistliku aja jooksul pärast seda, kui ta ülesütlemise aluseks olnud asjaolust teada sai või pidi teada saama.

Teie poolt nimetatud ületunnitöö mittehüvitamine ei ole TLS mõistes tööandjapoolse kohustuse oluline rikkumine.

Allpool on toodud TLS sätted, mis sätestavad ületunnitööga seonduvat.

TLS § 44 lg. 1 kohaselt tööandja ja töötaja võivad kokku leppida, et töötaja kohustub tegema tööd üle kokkulepitud tööaja (ületunnitöö). Summeeritud tööaja arvestuse korral on ületunnitöö kokkulepitud tööaega ületav töö arvestusperioodi lõpul.

Sama paragrahvi lg. 6 sätestab, et tööandja hüvitab ületunnitöö vaba ajaga ületunnitöö ajaga võrdses ulatuses, kui ei ole kokku lepitud ületunnitöö hüvitamist rahas.
Sama paragrahvi lg. 7 näeb ette, et ületunnitöö hüvitamisel rahas maksab tööandja töötajale 1,5-kordset töötasu.

TLS § 46 sätestab alljärgnevad piirangud töö tegemise ajale.
Lõige 1 - Tööaeg kokku ei tohi ületada keskmiselt 48 tundi seitsmepäevase ajavahemiku kohta kuni neljakuulise arvestusperioodi jooksul, kui seaduses ei ole sätestatud teistsugust arvestusperioodi.
Lõige 2 - Käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud arvestusperioodi võib tervishoiu-, hoolekande-, põllumajandus- ja turismitöötajatel kollektiivlepinguga pikendada kuni 12 kuuni.
Lõige 3 - Tööandja ja töötaja võivad leppida kokku käesoleva paragrahvi lõikes 1 sätestatust pikemas tööajas, kui tööaeg kokku ei ületa keskmiselt 52 tundi seitsmepäevase ajavahemiku kohta neljakuulise arvestusperioodi jooksul ja kokkulepe ei ole töötajale ebamõistlikult kahjustav. Töötaja võib kokkuleppe igal ajal üles öelda, teatades sellest kaks nädalat ette.
Lõige 4 - Töötajal on õigus keelduda käesoleva paragrahvi lõikes 3 nimetatud kokkuleppe alusel ületunnitöö tegemisest ning tööandja asukoha (elukoha) tööinspektoril on õigus ületunnitöö keelata või seda piirata, kui tööandja ei täida käesoleva paragrahvi lõikes 3 nimetatud tingimusi ega tööohutuse ja töötervishoiu nõudeid.
Lõige 5 - Tööandja peab käesoleva paragrahvi lõikes 3 nimetatud kokkuleppe alusel tööd tegevate töötajate üle eraldi arvestust, mille ta esitab asukoha (elukoha) tööinspektorile ja töötajate esindajale nende nõudmisel.

Vastas Lia Niitaru

Vasta