Põhikiri vs juhatuse liikme lepingu punkt

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Põhikiri vs juhatuse liikme lepingu punkt

03 Juun 2017, 09:22

Tere,

Lugu järgmine. Oli tähtajaline (3 a) juhatuse liikme leping töötamiseks osaühingus. Nõukogu otsusega kutsuti tagasi 11 kuud enne tähtaja lõppu. Juhatuse liikme lepingus oli punkt, et lepingu lõpetamisel ennetähtaegselt nõukogu algatusel kuulub välja maksmisele hüvitis x arvu kuu brutotasu ulatuses. Samas on asutuse põhikirjas punkt, et juhatuse liikme võib nõukogu, sõltumata põhjustest, tagasi kutsuda. Kui juhatuse liige kutsutakse enne volituste tähtaja lõppu tagasi ilma mõjuva põhjuseta, võib juhatuse liige nõuda talle tagasikutsumisega tekitatud kahju hüvitamist.
Juhatuse liikme hinnangul on tagasikutsumine toimunud ilma mõjuva põhjuseta. Küsimus: kas selles küsimuses on õigus toetuda põhikirja punktile, mis annab õiguse nõuda tekitatud kahju hüvitamist või on allkirjastatud juhatuse liikme lepingu punkt kõrgemal kohal (mis justkui paneb paika kindla summa)?

Ette tänades!

Re: Põhikiri vs juhatuse liikme lepingu punkt

05 Juun 2017, 15:00

Tere,
Teie kirjeldatud olukorras võivad olla väljamakstavad mõlemad hüvitised. Tulenevalt Äriseadustiku §184 lg 1, Kui ühingul on nõukogu, valib ja kutsub juhatuse liikmed tagasi nõukogu. Sama seaduse § 180 ülanumbriga 1 kohaselt määratakse juhatuse liikmele makstava tasu suurus ja maksmise kord nõukogu olemasolul nõukogu otsusega, kusjuures nõukogu peab juhatuse liikme tasustamise korra ning tasude ja muude hüvede suuruse määramisel ning juhatuse liikmega lepingu sõlmimisel tagama, et juhatuse liikmele osaühingu poolt tehtavate maksete kogusumma oleks mõistlikus vastavuses juhatuse liikme ülesannete ja osaühingu majandusliku olukorraga. Teie kirjeldatud hüvitised on pisut erinevad.

Lepingusse märgitud hüvitis võib olla käsitletav muu hüvena ning kuulub välja maksmisele lepingu lõpetamisel ennetähtaegselt mistahes põhjusel nõukogu algatusel. See hüvitis tuleb maksta igal juhul.

Põhikirjast tulenev hüvitamiskohustus on aga rakendatav ainult olukorras, kus juhatuse liige kutsutakse tagasi ilma mõjuva põhjuseta ning sellega tekitatakse talle rahaliselt mõõdetavat kahju. See säte on suunatud nimetatud kahju hüvitamisele.

Seega võivad kuuluda väljamaksmisele mõlemad hüvitised. Samas võib ka olla, et tagasikutsumiseks oli mõjuv põhjus, et sellega ei tekitatud rahaliselt mõõdetavat kahju või see kahju sai hüvitatud juba lepingu järgi.

Vastas Tiina Mölder
Eesti Õigusbüroo OÜ jurist

Vasta