Tööülesannete täitmine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Tööülesannete täitmine

31 Aug 2017, 16:08

Tere
Õmblusfirmaga on sõlmitud tööleping, kus mind on tööle võetud õmblejaks ja lisas on ka minu töökohustused õmblejana ja ka tehtava töö sisu st pool-ja valmistoodangu õmblemine. Kuna antud momendil on asutuses õmblustööd vähenenud siis soovib firma mind rakendada muudel tootmistöödel, millistel pole mingit seost õmblemisega. Firma rõhub meie vahel sõlmitud Töölepingu punktile, mis ütleb järgmist: Peab hoiduma tegudest, mis kahjustavad teise poole vara ning täitma tööseadusandluses ettenähtud muid tööalaseid kohustusi.
Kas firma selline käitumine on seadusega kooskõlas ja lubab inimest rakendada tööle, milline pole ära märgitud meievahelises töölepingus?

Re: Tööülesannete täitmine

10 Sept 2017, 07:40

Tere,

Teie küsimusest selgub, et tegemist on olukorraga, kus tööandja ei saa ettenägematutest, temast mitteolenevatest majanduslikest asjaoludest tulenevalt anda töötajale kokkulepitud ulatuses tööd. Sellisel puhul on õige käituda vastavalt Töölepingu seaduse § 37 lg 1-5.
Kui tööandjal ei ole majanduslikest põhjustest tulenevalt piisaval hulgal kokkuepitud tööd,võib ta töötasu kuni kolmeks kuuks 12-kuulise ajavahemiku jooksul vähendada mõistliku ulatuseni, kuid mitte alla Vabariigi Valitsuse kehtestatud töötasu alammäära, kui kokkulepitud töötasu maksmine oleks tööandjale ebamõistlikult koormav. Seejuures tuleb tal enne töötasu vähendamist pakkuda töötajale võimaluse korral teist tööd, teatades sellest vähemalt 14 kalendripäeva ette, mida Teie tööandja ka tegi. Teil on võimalik pakutavat tööd mitte vastu võtta ja nõustuda töötasu vähendamisega. Sel juhul on Teil õigus keelduda töö tegemisest võrdeliselt töötasu vähendamisega (töötada osakoormusega).
Kui Te ei soovi pakutavat tööd teha, on Teil õigus tööleping üles öelda Töölepingu seadus § 37 lõikes 1 sätestatud põhjusel, teatades sellest viis tööpäeva ette. Töötajale makstakse töölepingu ülesütlemisel hüvitist Töölepingu seaduse § 100 lõigetes 1 ja 2 sätestatud ulatuses. Tegemist on. koondamissituatsiooniga.

TLS § 100. Ülesütlemise hüvitis
(1) Töölepingu ülesütlemisel koondamise tõttu maksab tööandja töötajale hüvitist töötaja ühe kuu keskmise töötasu ulatuses.
(2) Töölepingu ülesütlemisel koondamise tõttu on töötajal õigus saada kindlustushüvitist koondamise korral töötuskindlustuse seaduses ettenähtud tingimustel ja korras.

Vastas

Tiina Mölder
Eesti Õigusbüroo jurist

Vasta