Alaealine firma osanik

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Alaealine firma osanik

14 Sept 2017, 18:57

Tere

Kas alaealine saab olla osaühingu osanikuks, kuid mitte juhatuses?

Parimat

Re: Alaealine firma osanik

19 Sept 2017, 14:43

Tere,

Olete õigesti aru saanud. Omandi puhul on tegemist õigusvõime küsimusega.
§ 7. Füüsilise isiku õigusvõime
(1) Füüsilise isiku (inimese) õigusvõime on võime omada tsiviilõigusi ja kanda tsiviilkohustusi. Igal füüsilisel isikul on ühetaoline ja piiramatu õigusvõime.
(2) Õigusvõime algab inimese elusalt sündimisega ja lõpeb surmaga.

Juhatuse liikmeks saab olla aga siiski teovõimeline isik. Sellegipoolest saab ka alaealine teatud tingimustel olla teovõimeline. Teovõimet reguleerib Tsiviilseadustiku üldosa seadus:
§ 8. Füüsilise isiku teovõime
(1) Füüsilise isiku teovõime on võime iseseisvalt teha kehtivaid tehinguid.
(2) Täielik teovõime on 18-aastaseks saanud isikul (täisealisel). Alla 18-aastasel isikul (alaealisel) ja isikul, kes vaimuhaiguse, nõrgamõistuslikkuse või muu psüühikahäire tõttu kestvalt ei suuda oma tegudest aru saada või neid juhtida, on piiratud teovõime.
§ 9. Vähemalt 15-aastase alaealise piiratud teovõime laiendamine
(1) Kohus võib vähemalt 15-aastase alaealise piiratud teovõimet laiendada, kui see on alaealise huvides ja alaealise arengutase seda võimaldab. Sel juhul otsustab kohus, milliseid tehinguid võib alaealine teha iseseisvalt.
(2) Alaealise piiratud teovõimet võib laiendada tema seadusliku esindaja nõusolekul. Kui nõusoleku andmisest keeldumine on ilmselt vastuolus alaealise huvidega, võib kohus alaealise teovõimet laiendada seadusliku esindaja nõusolekuta.

Vastas

Tiina Mölder
jurist

Vasta