Käsunduslepingu tingimused

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Käsunduslepingu tingimused

15 Aug 2018, 09:22

Tere!

Tööandja soovib sõlmida töötajaga käsunduslepingut treeningute läbi viimiseks käsundiandja poolt kindlaks määratud ajal ja kohas. Lisaks on käsundiandja poolt ette määratud treeningute sisu ehk käsundisaaja peab järgima etteantud juhiseid ja kava. Käsunduslepingus konkreetselt ei ole kirjas treeningute toimumise ajad ja kohad (selguvad pärast lepingu sõlmimist) ning kirjas on, et tuleb jälgida käsundiandja poolt antud nõuandeid ja näpunäiteid. Kas sellise sisuga leping saab üldse olla käsundusleping või on tegemist tegelikkuses ikkagi töösuhtega, mille aluseks peaks olema tööleping?
Teine küsimus on konkurentsipiirangu kohta. Kas käsunduslepinguga saab keelata käsundisaajal töötada mõnes teises sama valdkonna ettevõttes pärast käsunduslepingu lõppemist? Kas keelu pikkus võib olla ükskõik kui pikk? Kui konkurentsipiirang on lubatud, siis kui suur on hüvitis, mida käsundiandja peaks käsundisaajale piirangu kehtivuse ajal maksma?


Suured tänud ette!

Re: Käsunduslepingu tingimused

22 Aug 2018, 13:39

Tere,

Kui eesmärk on reguleerida konkreetse ülesande täitmist (nt kohtus esindamist, loengu pidamist, võib olla ka, et treeningute läbiviimist), siis sõlmitakse käsundusleping.
Kui aga tahetakse reguleerida tulemuse saavutamise protsessi ja soovitakse tegevust juhtida, tuleb sõlmida tööleping.
Kui poolte vahel tegelikult kokkulepitud töötingimuste järgi allub töötaja tööandja juhtimisele ja kontrollile, on tegu töölepinguga. Seevastu töövõtulepinguga kohustub üks isik (töövõtja) valmistama või muutma asja või saavutama teenuse osutamisega muu kokkulepitud tulemuse (töö), teine isik (tellija) aga maksma selle eest tasu.
Seega võib selline leping olla käsundusleping. Täpne määratlus sõltub siiski millisel määral käsundiandja tööprotsessi kontrollib ja sellesse sekkub.
Konkurentsipiirangut võib kehtestada kuni aastaks, kui selles on eraldi läbi räägitud ja kokku lepitud. Hüvitise suurust ei ole seaduses ette määratud, ent see peab olema mõistlikus suuruses. Piisav, et kompenseerida võimaluse puudumist teenida sissetulekut oma erialal.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta