Kuidas esitada hagiavaldust, kui kostja nimi ei ole teada?

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kuidas esitada hagiavaldust, kui kostja nimi ei ole teada?

29 Veebr 2012, 13:30

Tere!

Vajan nõuannet kohtusse pöördumisel (tekitati varaline kahju), kuna kostja isik ei ole teada ja menetleja MUPO ei avalda mulle kui kannatanule kahju tekitaja andmeid, et oleks võimalus esitada Harju Maakohtule hagiavaldus tekitatud kahju hüvitamiseks.

Lugu on pikk ja keeruline, alguse sai sellest, et minu varale tekitati kahju, mispeale esitasin avalduse politseile menetluse algatamiseks. Politsei edastas avalduse MUPOle, kes väidetavalt on väärteoasjas määranud süüdlasele rahatrahvi. Süüdlane ei ole seni huvi üles näidanud minule tekitatud kahju vabatahtlikuks hüvitamiseks ning MUPO keeldub mulle tema nime avaldamast, et oleks võimalik kohtu kaudu hagiavaldusega temalt tekitatud kahju välja nõuda. Samuti ei võimaldatud mul väärteoasja toimikuga tutvuda. Kuidas ma saan esitada kohtule hagiavalduse tundmatu isiku vastu? (Avaldus ei vasta ju TsKMS hagiavaldusele esitatud nõuetele ja kohus ei võta seda menetlussegi.)

Kas lahenduseks võiks olla TsKMS olev eeltõendamismenetlus? Lugesin need sätted läbi ja minu juhtum otseselt ei vastaks nendele nõuetele, kuna eeltõendamismenetluse eesmärk kehtiva seaduse sõnastuses on teine ning TsKMS § 244 lg 2 nimetatud "muu menetlustoiming" on ebamäärane. Samuti tuleks maksta sellelt riigilõiv 63.91€, mis pole sugugi väike summa "äkki läheb nii läbi ja kohus võtab menetlusse" nõude esitamise kohta. Kas kostja/varalise kahju tekitaja kohtu kaudu kindlaks tegemine võib olla "muu menetlustoiming" TsKMS §244 lg 2 mõistes?
Kui ei, millisel õiguslikul alusel kohtule avaldus esitada?

Kas selline olukord on üldse õiguspärane, et kostja isiku kindlaks tegemiseks kohtu kaudu (kuna MUPO keeldub mulle kui kannatanule süüdlase isiku nime väljastamast) pean maksma riigilõivu ning hiljem hagi hinnalt veel teistkordselt riigilõivu?

Kuidas peaks sellises olukorras kannatanu toimima, kelle poole pöörduma, et saada süüdlaselt tekitatud kahju eest hüvitus?

Re: Kuidas esitada hagiavaldust, kui kostja nimi ei ole tead

02 Mär 2012, 20:12

Kui Te ei tea isikut, kelle vastu hagiga kohtusse pöörduda, siis seda ei saagi teha. Te ju ei tea hetkel isikut, kes Teile kahju tekitas. Kohus ei saa menetleda sellist hagiavaldust, kuna teine pool, st kostja puudub. Kahju tekitanud isiku kindlaks tegemiseks on ainus võimalus saada see teave politseilt või siis MUPO-lt. Ilmselt teab Teile kahju tekitanud isikut ka politsei, ning kuna Te pöördusite politseisse avaldusega, peaks politsei ja ka MUPO siiski Teid teavitama, kes Teile kahju tekitas. Teil tuleks esitada politseiasutusele, kuhu Te pöördusite, või MUPO-le kirjalikult teabenõue. Ühtlasi paluge selgitada, miks Teile seni ei ole teatatud Teile kahju tekitanud isiku andmeid. Politseiasutus ja ka MUPO on kohustatud Teie kirjalikule pöördumisele vastama.


Vastas Kaja Kiilo

Re: Kuidas esitada hagiavaldust, kui kostja nimi ei ole tead

08 Mär 2012, 14:45

Tänan arvamuse eest!

Politseisse ja MUPOsse pöördusin aasta pärast juhtumit. Politsei suunas info saamiseks MUPOsse (oli väärteoasja menetleja) ja MUPO oma vastuses "selgitas", et vastavalt väärteomenetluse seadustiku § 7 otsustatakse väärteo toimepanemisega tekitatud kahju hüvitamine tsiviilseadustes sätestatud alustel ja korras. Selleks tuleb hagejal või tema esindajal hagiavaldusega pöörduda Harju Maakohtu poole ning hagiavalduses tuleks nimetada MUPO poolt lõpule viidud väärteoasja number.

Selline oli MUPO vastus, millest abi ei olnud, kuna kostja andmeid mulle ei väljastatud ja seetõttu on võimatu hagiavaldust esitada. Nagu Teiegi oma 02.03.2012 vastuses selgitasite, kohus ei saa menetleda sellist hagiavaldust, kuna kostja puudub.
Sellest ajendatuna ka minu esialgses postituses tõstatatud küsimus eeltõendamismenetluse kohta.

Kas antud juhtumi puhul saan kohtule esitada avalduse eeltõendamismenetluse läbiviimiseks?
Teabenõuded on olnud "peaga vastu seina jooksmine" ning vastus saadetakse, kuid selle sisu tekitab vaid hämmingut, mitte ei aita lahendada probleemi.

Kas kohus loeb kostja isiku tuvastatuks menetletud väärteoasja numbri põhjal
Kui ei, siis kas on veel võimalusi esitada hagi kahju tekitaja vastu ja millised?

Tänan!

Re: Kuidas esitada hagiavaldust, kui kostja nimi ei ole tead

09 Mär 2012, 16:41

TsMS § 244 lg 1 sätestab, et poole taotlusel võib kohus kohtumenetluse ajal või mõjuval põhjusel enne menetluse algatamist määrusega korraldada eeltõendamismenetluse, kui vastaspool sellega nõustub, või kui võib eeldada, et tõendid võivad kaduma minna või nende kasutamine võib raskeneda. Kohus algatab isiku taotlusel eeltõendamismenetluse tõendite tagamiseks ka siis, kui isik põhistab, et tema autoriõigusi, autoriõigustega kaasnevaid õigusi või tööstusomandiõigusi on rikutud või on olemas nende rikkumise oht. Eeltõendamismenetlus teenib eelkõige tõendite hankimise eesmärki, kuid teatud võimalus on siiski esitada hagi selliselt, et vastaspool ei ole teada.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta