Maakohtusse hagiavalduse esitamine internetipettuse puhul

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Maakohtusse hagiavalduse esitamine internetipettuse puhul

06 Juun 2013, 14:23

Tere!
Sooviksin nõu saada, kuidas edasi toimida.

Tellisin internetist eraisiku käest ehteid (ta tegutseb vahendajana, tellib soovitud ehteid Hiinast vms – lepingut polnud, olemas vaid kirjavahetus Facebook’i keskkonnas). Inimene saatis mulle ehted küll, aga absoluutselt kõik olid valed. Leppisime temaga kokku, et tagastan need ehted talle ning tema tellib õiged ehted ära ja edastab need mulle. Saatsin valed ehted vahendajale tagasi. Õiged ehted on mul endiselt saamata. Nõudsin oma raha (42,90 eur) tagasi, kuid vahendaja pole mulle ka raha tagastanud – nüüd ei vasta ta minu sõnumitele. Esitasin avalduse politseisse, kuid väärteomenetlus jäeti alustamata, kuna mingid ehted see vahendaja mulle ju alguses saatis, s.t. „puuduvad kelmuse koosseisu nii objektiivsed, kui ka subjektiivsed tunnused“. Soovitati pöörduda Harju Maakohtu Kentmanni kohtumajja hagiavaldusega.

Sooviks hagi kindlasti esitada, sest vaatasin internetist, et see inimene on ka teisi petnud. Arvatavasti ei tahtnud teised kannatanud kohtusse pöörduda ja seega on petturil tekkinud karistamatuse tunne. Objektiivselt vaadates pole see summa, millest ilma jäänud olen (42,90 eur) võib-olla suur, aga minu jaoks on see siiski piisavalt suur, et selle kaotusega mitte leppida. Kui mul on olemas tõendiks kirjavahetus petturiga (tehtud Facebook keskkonnas), kas on tõenäoline, et kohtu kaudu saan oma raha tagasi? Kas mul on õigus nõuda kostjalt ka minu kohtukulude kompenseerimist? Kuna minu raha on kostja käes olnud alates 19.12.2012, kas saan ka mingit viivist nõuda? Või oleks ehk võimalik moraalse kahju eest kompensatsiooni saada – see kogemus oli minu jaoks äärmiselt ebameeldiv ning pidin ka selle lahendada üritades palju aega ja energiat kulutama. Soovin et see pettus läheks kostjale võimalikult kalliks maksma, et ta lõpuks aru saaks, et pole eetiline kliente petta.

Kui suurt summat oleks mul lõppkokkuvõttes võimalik kostjalt nõuda? Milline oleks sel juhul riigilõiv ja muud hagiavalduse esitamisega kaasnevad kulud? Kui kõiki vajalikke dokumente elektroonsel kujul esitan, kas asja on võimalik vaadelda nii, et ma ei peaks Tallinna sõitma (elan Tartus ning kuna olen väikelapse ja beebiga kodune, on Tallinna minek väga keeruline)? Kas hagiavalduse koostamisega on võimalik ka iseseisvalt hakkama saada, või on siiski soovitatav juristi abi kasutada? Kui palju orienteeruvalt läheks sel juhul juristi abi maksma?

Vastuste eest ette tänades,

Re: Maakohtusse hagiavalduse esitamine internetipettuse puhu

14 Juun 2013, 14:17

Tere,

Riigilõiv (suurus) tuleneb riigilõivu seadusest (https://www.riigiteataja.ee/akt/130052013015).
Kui tsiviilasja hind on alla 350 euro, siis riigilõivu täismäär on 75 eurot (elektroonilisel esitamisel veebilehe www.e-toimik.ee kaudu 60 eurot). Uue tsiviilasja alustamise juhend e-toimiku kaudu: https://www.e-toimik.ee/failid/files/Ju ... s_2012.pdf



Avalduse esitamisel maksekäsu kiirmenetluse asjas tasutakse riigilõivu kolm protsenti nõudelt, kuid mitte alla 45 euro.
Kas ja milliseid nõudeid esitada ning millega nõuet tõendada, kelle kanda jäävad menetluskulud ning kelle kasuks langetatakse otsus, ei ole võimalik ennustada Foorumi kaudu. Selleks tuleks tutvuda lähemalt asjaolude/tõenditega (tõendamisvõimalused, olemasoleva kirjavahetuse ja kokkuleppete sisu, kohustuse rikkumine jms). Maakohtusse avalduse võib esitada ise, juristi /esindaja kasutamise vajadus oleneb inimese võimest end ise kohtus esindada. Esindamise tasu ja muu esindamisega kaasnev tuleb esindajaga kokku leppida.

Kohtumenetlusega kaasneva selgitamine Foorumi keskkonnas oleks liialt mahukas, selleks võib tutvuda tsiviilkohtumenetluse seadustikuga (https://www.riigiteataja.ee/akt/105042013005).

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta