Riigieksami tulemuse vaidlustamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Riigieksami tulemuse vaidlustamine

04 Juul 2013, 22:59

Sooritasin füüsika riigieksami ning kaotasin punkti ülesandest, kus oli vaja valida seitsmest väitest kaks, mis oleksid õiged. Paraku ülesandes leidus ainult üks õige väide, lähtudes üldisest füüsikalistest seostest, seega märkisin õige vastusena vaid ühe variandi ja ei saanud sealt maksimaalset punktisummat.

Pärast tulemuse teatavaks tegemist läksin tööga tutvuma ja koos sellega sain tutvuda ka hindamisjuhisega. Hindamisjuhise järgi oli mind õigesti hinnatud, sest variant, mida selles hindamisjuhises õigeks loeti, oli mul märkimata.

Seega esitasin apellatsiooni koos põhjendusega, et hindamisjuhis ei vasta füüsikaseadustele ning selle järgi ei saa töid hinnata.
Vastuseks sain, et kuna tööd on hinnatud hindamisjuhise järgi, siis tulemuse muutmiseks ei ole põhjust.

Hiljem kontakteerusin eksamikeskuse füüsika spetsialistiga, kes andis teada, et olin saanud tööga tutvumise ajal näha hindamisjuhendit, mis oli vale, ja mille järgi tööd ei hinnatud. Hindamisjuhises, mille järgi aga parandati tööd, oli üks teine mittetõene väide õigeks loetud. Sellega nõustus ka füüsika spetsialist, et väide on vale, kui tugineda üldistele füüsikaseadustele.

Kuna apellatsiooniotsus on tehtud, siis ei ole võimalik enam eksamikomisjonil tulemust muuta ja ainus võimalus on pöörduda kohtusse.

Sooviksin teada, mil määral saab kohus sellist otsust muuta. Tean, et kohus ei saa otsustada ainealaste teadmiste üle, sest see on delegeeritud vastavale eksamikeskuse ainekomisjonile, kuid juhul, kui on olemas eksamikeskuse füüsikaspetsialisti kinnitus selle kohta, et hindamisjuhend ei vasta füüsikaseadustele, kas siis oleks midagi teistmoodi?

Kas kohtul on õigus muuta ka hindamisjuhendit, juhul kui see ei ole vastavuses füüsikaseadustega või kohus saab ainult kontrollida hindamise vastavust hindamisjuhisele?

Minu hinnangul on oluline faktor loos see, et mul ei olnud võimalik tööga tutvumise ajal näha hindamisjuhist, mille järgi mu tööd hinnati. See on aga vastuolus eksamite tutvumise korraga. Seetõttu ei olnud mul võimalik apellatsiooni esitades lisada täpsustavaid argumente.

Kes kannab kohtukulud, juhul kui tulemust peaks kohus muutma ja kaebus rahuldatakse ja kes katab need siis, kui minu kaebust ei rahuldata?

Re: Riigieksami tulemuse vaidlustamine

14 Juul 2013, 23:33

Tere,

Foorumis vastatakse tsiviilõiguslikele küsimustele. Eksamitulemuste vaidlustamist puudutav küsimus ei kuulu paraku Foorumis avatud teemade hulka, seetõttu tuleks küsijal oma õiguste kaitseks pöörduda isiklikule õigusnõustamisele. Nõustamisel saaks ka otsustada, milliseid taotlusi kohtule esitada ning tutvuda asjassepuutuvate dokumentidega.
Viiteks: põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse § 33 lg 3 kohaselt, riigieksami tulemuste kohta võib esitada kaebuse halduskohtule halduskohtumenetluse seadustikus sätestatud alustel ja korras, tingimusel et eelnevalt on esitatud vaie apellatsioonikomisjonile, kes on vaide tagastanud, ei ole seda tähtaegselt lahendanud, on jätnud eksamitulemuse muutmata või on seda langetanud.
Halduskohtumenetluse seadustikuga saab tutvuda siin: https://www.riigiteataja.ee/akt/125102012010.
HKMS § 37 lg 2 kohaselt kaebusega võib nõuda:
1) haldusakti osalist või täielikku tühistamist (tühistamiskaebus);
2) haldusakti andmist või toimingu tegemist (kohustamiskaebus);
3) haldusakti andmise või toimingu tegemise keelamist (keelamiskaebus);
4) avalik-õiguslikus suhtes tekitatud kahju hüvitamist (hüvitamiskaebus);
5) haldusakti või toimingu õigusvastaste tagajärgede kõrvaldamist (heastamiskaebus);
6) haldusakti tühisuse, haldusakti või toimingu õigusvastasuse või muu avalik-õiguslikus suhtes tähtsust omava faktilise asjaolu kindlakstegemist (tuvastamiskaebus).
Menetluskulude jaotuse kohta vt HKMS § 108.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta