teovõime

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

teovõime

04 Aug 2013, 23:39

Sooviksin asutada ise oma firma ning asuda seal ise asju ajama, olen juba toimetanud õpilasfirmaga ning asjaga kursis (olen 17-aastane). Lisaks on mul peagi sündimas laps, kelle suhtes samuti sooviksin ise otsuseid teha ning soov abielluda. Elan vanematest eraldi. Muidu peaks pidevalt vanemad kohtusse pöörduma, oleks lisaasjaajamine. Vanemad on nõus, et anda mulle täisteovõime. Mida selleks tegema peab?

Re: teovõime

04 Aug 2013, 23:40

Tere,

Kohus võib vähemalt 15-aastase alaealise piiratud teovõimet laiendada, kui see on alaealise huvides ja alaealie arengutase seda võimaldab. Sel juhul otsustab kohus, milliseid tehinguid võib alaealine teha iseseisvalt. Alaealise piiratud teovõimet võib laiendada tema seadusliku esindaja nõusolekul. Kui nõusoleku andmisest keeldumine on ilmselt vastuolus alaealise huvidega, võib kohus alaealise teovõimet laiendada seadusliku esindaja nõusolekuta. Mõjuval põhjusel võib kohus alaealise piiratud teovõime laiendamise täielikult või osaliselt tühistada. (tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 9).
Kohus võib alaealise teovõime laiendamise sätete kohaselt laiendada vähemalt 15-aastaseks saanud isiku teovõimet nende toimingute tegemiseks, mis on vajalikud abielu sõlmimiseks ning abieluga seotud õiguste teostamiseks ja kohustuste täitmiseks. (perekonnaseaduse § 1 lg 3).
Alaealise teovõime lainedamine lahendatakse tsiviilkohtus hagita menetluses, selleks tuleb esitada avaldus alaealise elukohajärgsele kohtule (riigilõiv 10 eurot, kui nimetatud avaldus esitatakse elektrooniliselt veebilehe www.e-toimik.ee kaudu, tasutakse riigilõivu 5 eurot. E-toimiku kasutamise juhendiga saab tutvuda siin: https://www.e-toimik.ee/failid/files/Ju ... s_2012.pdf).
Kohus otsustab alaealise teovõime laiendamise vähemalt 15-aastase alaealise enda, tema vanema või eestkostja või alaealise elukoha järgse valla- või linnavalitsuse avalduse alusel.
Avalduses märgitakse:
1) mis põhjusel alaealise teovõime laiendamist taotletakse;
2) andmed, mis annavad aluse teovõime laiendamiseks.
Avaldusele lisatakse alaealise seadusliku esindaja kirjalik nõusolek alaealise teovõime laiendamiseks. Nõusolekust keeldumine tuleb märkida avalduses.
Kohus määrab vajaduse korral ekspertiisi alaealise arengutaseme väljaselgitamiseks. Kohtu korraldusel kogub ja esitab alaealise elukohajärgne valla- või linnavalitsus kohtule alaealise teovõime laiendamiseks vajalikud andmed ning annab menetluses oma arvamuse teovõime laiendamise kohta. Kohus küsib menetluses alaealise seaduslike esindajate seisukohta. Alaealise taotlusel tuleb võimaldada seisukoha andmist ka muule alaealise lähedasele isikule, kui see ei venita oluliselt menetlust. Kui teovõime laiendamist taotletakse abiellumiseks, kuulab kohus isiklikult ära ka isiku, kellega alaealine abielluda soovib.
Kohus lahendab alaealise teovõime laiendamise määrusega. Määruses märgitakse:
1) isik, kelle teovõimet laiendatakse;
2) milliseid tehinguid või õigustoiminguid võib alaealine teha seadusliku esindaja nõusolekuta. (tsiviilkohtumenetluse seadustiku § 570-578).

NB! Soovituslik oleks siiski enne perekonna- ja äriõiguslikke jm toiminguid ennast kurssi viia vastava seadusregulatsiooniga (õigused, kohustused, vastutus) (vt nt tsiviilseadustiku üldosa seadus, perekonnaseadus, äriseadustik, seadused kättesaadavad: www.riigiteataja.ee).

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta