Määruskaebus ja tähtaja ennistamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Määruskaebus ja tähtaja ennistamine

01 Okt 2013, 12:22

Tere,

20.03.2009 saatis Harju Maakohus makseettepaneku, mis oli kättetoimetatud 24.03.2009 (allkirja vastu võttis endine abikaasa). 30.04.2009 tegi Harju Maakohus kohtumääruse mille järgi võlgnevus kuulub tasumisele, ka kohtumäärus oli antud teisele isikule, mitte võlgnikule.
Võlgnik ise ei teadnus midagi enne kui oli alustatud täitemenetlus ja kohtutäitur arestis pangakontod.

Kohtusse pöördus inkasso firma, algne nõue oli aga Radiolinjal. Arved 1999-2000. aastast.
Hagi esitamise ajaks oli nõue juba aegunud ehk mingit alust tegelikult ju ei olnud!?

Praegu on soov võla kustutada aegumise tõttu ning lõpetada täitemenetluse.
Sain nõu, et tuleb esitada Harju Maakohtule tähtaja ennistamise avalduse ja määruskaebuse. Kas nii ongi?
Ning kas on kuskil olemas nii avalduse kui ka määruskaebuse vormid?

Kohtumääruse selgituses on kirjas, et võlgnik võib esitada määruskaebuse kui:
a) makseettepanek toimetati võlgnikule kätte muul viisil kui isiklikult allkirja vastuüleandmisega
c) maksekäsu kiirmenetluse eeldused ei olnud täidetud või rikuti muul olulisel viisil maksekäsu kiirmenetluse tingimusi või nõue, mille sissenõudmiseks maksekäsu kiirmenetlus läbi viidi, on selgelt põhjendamatu.

Suured tänud ette!

Re: Määruskaebus ja tähtaja ennistamine

10 Okt 2013, 15:46

Tere,

Tsiviilkohtumenetluse seadustiku § 67: seaduses sätestatud menetlustähtaja ennistamine
(1) Kui menetlusosaline lasi mööda seaduses sätestatud menetlustähtaja, ennistab kohus tähtaja menetlusosalise avalduse alusel, kui menetlusosaline ei saanud tähtaega järgida mõjuval põhjusel ja tähtaja möödalaskmine ei võimalda enam menetlustoimingut teha või põhjustab talle muu negatiivse tagajärje.
(2) Tähtaja ennistamist võib taotleda 14 päeva jooksul, alates päevast, millal käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud takistus ära langes, aga mitte hiljem kui kuue kuu jooksul, alates möödalastud tähtaja lõppemisest.
TsMS § 68: Tähtaja ennistamise otsustamine
(1) Tähtaja ennistamise avaldus esitatakse samas vormis, mis kehtis menetlustoimingu suhtes, mis tuli teha. Avalduses märgitakse tähtaja ennistamise aluseks olevad asjaolud ning nende põhistus. Avaldus esitatakse kohtule, kus tulnuks teha menetlustoiming.
(2) Üheaegselt tähtaja ennistamise avalduse esitamisega tuleb teha menetlustoiming, mille tegemiseks tähtaja ennistamist taotletakse.
(3) Tähtaja ennistamise lahendab kohus määrusega.
(4) Maakohtu või ringkonnakohtu menetlustähtaja ennistamata jätmise määruse peale võib esitada määruskaebuse. Maakohtu määruse peale esitatud määruskaebuse kohta tehtud ringkonnakohtu määruse peale ei saa Riigikohtule edasi kaevata.
(5) Tähtaja ennistamisel ennistub menetlus tähtaja möödalaskmisele eelnenud staadiumisse.
(6) Enne tähtaja ennistamise otsustamist võib kohus määrusega peatada täitemenetluse või lubada selle jätkamist üksnes tagatise vastu või tühistada täitetoimingu.

Aegumisest: Õigus nõuda teiselt isikult teo tegemist või sellest hoidumist (nõue) aegub seaduses sätestatud tähtaja (aegumistähtaeg) jooksul. Pärast nõude aegumist võib kohustatud isik keelduda oma kohustuse täitmisest. Kohus või muu vaidlust lahendav organ võtab nõude aegumist arvesse ainult kohustatud isiku taotlusel.

Kuna küsimusest ei selgu, mis põhjusel menetlustähtaeg mööda lasti, kui kaua aega on möödunud (2009.a?), aegumist puudutavad asjaolud jne, siis tuleks pöörduda vajalike avalduste koostamiseks isiklikule nõustamisele. Seetõttu Foorumi kaudu avalduse näidiseid/juhiseid antud asjas edastada ei saa.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta