Pankrotiavalduse esitamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pankrotiavalduse esitamine

29 Okt 2013, 11:12

Mul on järgnev probleem: märtsi keskel lõpetasin erakorraliselt töölepingu, sest tööandja viivitas iga kuu töötasu maksmisega. Tänase päevani ei ole sentigi tööandja käest saanud (ei puhkusekompensatsiooni, poole kuu palka, erakorralise töölepingu lõpetamise hüvitist, majanduskulu raha). Olen käinud Töövaidluskomisjonis, kus kõik minu kasuks välja mõisteti (tööandja ei ilmunud kohalegi). Olen andnud asja lõpuks kohtutäiturile. Ei mingit kasu, sest 10 täitemenetlust on veel enne mind algatatud. Nüüd soovitas kohtutäituri abi, et annaksin sisse pankrotiavalduse. Kuna tegemist on AS-iga siis peaks võlg olema vähemalt 12500 eurot, ütleb pankrotiseaduse § 15 lg 2 p 3. Samas soovitas kohtutäituri abi minna lihtsalt kohale ja teha asi ikkagi ära pankrotiseaduse § 10 lg 1 p 2 alusel, mille kohaselt võib võlausaldaja esitada võlgniku suhtes pankrotiavalduse, kui võlgniku suhtes toimuvas täitemenetluses ei ole kolme kuu jooksul vara puudumise tõttu saadud nõuet rahuldada või kui täitemenetluses ilmneb, et võlgnikul ei jätku vara kõigi kohustuste täitmiseks.
Mis oleks nüüd õige? Minna ja proovida või uskuda punkti, kus on kirjas, et kohus ei alusta menetlust kui summa ei ületa 12500 eurot. Minu nõue on üle 4000.

Re: Pankrotiavalduse esitamine

04 Nov 2013, 22:58

Tere,

Pankrotiseaduse § 10 lg 1 kohaselt, võlausaldaja peab pankrotiavalduses põhistama võlgniku maksejõuetuse, samuti tõendama nõude olemasolu. Võlgniku maksejõuetuse põhistamiseks peab võlausaldaja muu hulgas tuginema vähemalt ühele PankrS § 10 lõikes 2 toodud asjaoludest.

PankrS § 11 lg 1 kohaselt, kohus võib määrusega kohustada pankrotiavalduse esitanud võlausaldajat tasuma ajutise halduri tasu ja kulutuste katteks kohtu deposiiti kohtu määratud rahasumma, kui on alust eeldada, et pankrotivara selleks ei jätku.
Võtnud pankrotiavalduse menetlusse, otsustab kohus kümne päeva jooksul ajutise halduri nimetamise, tehes selle kohta määruse. Kui ajutise halduri nimetamine tuleb otsustada eelistungil, otsustab kohus kümne päeva jooksul pankrotiavalduse saamisest istungi toimumise aja ja edastab kutsed. Sellisel juhul otsustab kohus ajutise halduri nimetamise 20 päeva jooksul pankrotiavalduse saamisest. (PankrS § 15 lg 1).
Kohus jätab võlausaldaja pankrotiavalduse alusel ajutise halduri nimetamata, kui (muu hulgas) võlausaldaja pankrotiavalduse aluseks olevate nõuete suurus ei ületa aktsiaseltsi puhul 12 500 eurot, /.../, välja arvatud kui nimetatud nõuete suhtes on aasta jooksul enne pankrotiavalduse esitamist tulemusteta toimunud täitemenetlus või võlausaldaja on jätnud tasumata käesoleva seaduse §-s 11 nimetatud rahasumma, kui kohus on nõudnud selle tasumist enne ajutise halduri nimetamist. (PankrS § 15 lg 3 p 3).
Kui kohus ei nimeta võlausaldaja pankrotiavalduse alusel ajutist haldurit, kannab avalduse läbivaatamisega seotud menetluskulud pankrotiavalduse esitaja. Kui kohus ajutist haldurit ei nimeta, siis pankrotiavalduse alusel edasist menetlust ei toimu ja menetlus lõpeb. (PankrS § 15 lg 6,7).

Kokkuvõttes, niisama proovima kohtusse minna ei ole mõistlik (vt nt PankrS § 15 lg 6). Eelnevalt tuleks siiski koguda asjakohane info, et küsija õigused saaksid parima kaitse (nt teiste võlausaldajatega koostöövõimalused, võlgniku kohta täitemenetluses kogutud info ning täitemenetluse raames võlausaldaja õiguste teostamine , samuti pankrotimenetluses olulised võlgniku tegevusega seotud asjaolud jne). Kuna Foorumi kaudu ei ole võimalik tutvuda dokumentidega ega koguda täiendavat teavet, siis küsijal tuleks pöörduda isiklikule õigusnõustamisele, et leida olukorrale parim lahendus.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta