Hagi täiendamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Hagi täiendamine

29 Jaan 2014, 09:56

Tere!

Esitatud on minu poolt hagi korteriühistu (KÜ) üldkoosoleku otsuse tühisuse tuvastamiseks.
Hagile lisasin täiendavalt juurde ka raha tagasimaksmise nõude KÜ poolt, mille maksmisega mina ei ole nõustunud.

Antud hetkel Kohus leiab, et esitatud raha tagasinõude taotlus ei kujuta endast hagi eseme või aluse muutmise/täiendamise taotlust TsMS § 376 lg 1 mõttes, vaid sellega soovib hageja täiendada oluliselt nii hagi eset kui ka alust. Sellist nõuet hageja varasemas menetluses esitanud ei ole. Seega kui hageja soovib kirjeldatud taotlust kohtule esitada, siis on tegemist uue haginõude kohtule esitamisega. Kuivõrd hageja on esitanud eelkirjeldatud taotluse menetletava asja raames, tuleb hageja taotlust mõista selliselt, et hageja soovib uue haginõude menetlemist käesoleva menetluse raames (§ 374 – nõuete liitmine).
Kohus leiab, et täidetud ei ole TsMS § 374 toodud eeldused hageja uue nõude liitmiseks käesoleva asja juurde, seetõttu ei liida kohus hageja eelkirjeldatud nõuet käesolevasse menetlusse. Küll aga tuleb hagejal täpsustada, kas ta soovib sellises olukorras eelkirjeldatud taotluse menetlemist iseseisva haginõudega (millisel juhul on hagi menetlusse võtmiseks riigilõivu tasumine ja hagi nõuetekohane vormistamine).

Saan aru nii, et Kohus soovib, et mina täpsustaksin, kas soovin raha tagasimaksmise taotluse menetlemist iseseisva haginõudena või liitmist samasse hagisse.

Minul on paar küsimust hagi täiendamise kohta.
Kui kohtu poolt KÜ ostus tuvastatakse tühiseks, kas siis minu poolt raha tagasinõude esitamine on üldse vajalik samas hagis?

Kas saab raha tagasi nõuda ka toetudes juba olemasolevale jõustunud kohtuotsusele, kui selle kohtuotsusega on tuvastatud KÜ osuse tühisus, ning kas seda saab nõuda ka kohtutäituri kaasabil, kui KÜ raha ei tagasta?
Tänan

Re: Hagi täiendamine

03 Veebr 2014, 22:58

Tere,

Asjakohaseid dokumente nägemata ei ole võimalik konkreetset kohtuvaidlust Foorumi kaudu kommenteerida.
Infoks: kohus ei või otsuses ületada nõude piire ega teha otsust nõude kohta, mida ei ole esitatud (TsMS § 439). St kui nõuet ei ole esitatud, ei saa kohus ka selle kohta otsust teha. Seetõttu tuleb kohtule esitada õigeaegselt kõik nõuded, mille lahendamist taotletakse. Kas ja millal nõudeid esitada ning kelle kasuks võidakse otsus teha, sõltub konkreetsetest asjaoludest. Seetõttu on soovitatav pöörduda isiklikule nõustamisele, et analüüsida õiguslikult olukorda ning sobivaim lahendus.
Kohtutäitur saab täita nõudeid, mis tulenevad kohtulahendist (st nõuded, mille kohta kohus on teinud otsuse).

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta