Toote garantiialane probleem

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Toote garantiialane probleem

08 Mär 2011, 11:16

Kuidas lahendada probleem - oleme ostnud toote (ettevõttena), mille kasutuse käigus ilmnes puudujääk kvaliteedis. Palusime maaletoojal toode remontida või vahetada, aga nende arusaamise põhjal oli tegu kasutusveaga. Saatsime toote ekspertiisi, kus tuvastati, et tegu on tootmisveaga. Kuna antud kontekstis ei käi asi Tarbijakaitse valdkonda, siis kuidas esitada hagi kohtusse ja mille järgi määrata riigilõivu suurust (toote soetusmaksumus 83.08 EUR)?

Re: Toote garantiialane probleem

14 Mär 2011, 10:09

Ostja ostis oma avalduse kohaselt seadme, mille osas on eksperdi poolt tuvastatud tootmisviga. Ostja taotles müüja poolt seadme parandamist või asendamist, kuid müüja keeldus väites, et viga tekkis vale kasutamise käigus. Seega on tekkinud vaidlus ning, kui müüja ei ole nõus vabatahtlikult seadet parandama, tuleb nõudega pöörduda kohtu poole. Arvestades, et kohtusse pöördumine on kulukas, võiks siiski eelnevalt pidada müüjaga läbirääkimisi ning selgitada, miks müüja ei tunnista eksperdi seisukohta. Ehk aitaks asja lahendada uue ekspertiisi tegemine mõne muu ostja ja müüja vahel kokkulepitud eksperdi poolt.

Lähtudes avalduses avaldatud üldistest andmetes, vastutab üldjuhul müüja sellise vea esinemisel – vt võlaõigusseaduse (VÕS) mõned müügilepingu sätted:
§ 217. Asja vastavus lepingutingimustele
(1) Ostjale üleantav asi peab vastama lepingutingimustele, eelkõige koguse, kvaliteedi, liigi, kirjelduse ja pakendi osas. Lepingutingimustele peavad vastama ka asja juurde kuuluvad dokumendid.
§ 218. Müüja vastutus asja lepingutingimustele mittevastavuse puhul
(1) Müüja vastutab asja lepingutingimustele mittevastavuse eest, kui mittevastavus on olemas juhusliku hävimise ja kahjustumise riisiko ülemineku ajal ostjale, isegi kui mittevastavus ilmneb hiljem.
§ 222. Lepingu täitmise nõue õiguskaitsevahendina
(1) Kui asi ei vasta lepingutingimustele, võib ostja nõuda müüjalt asja parandamist või asendamist, kui see on võimalik ja sellega ei põhjustata müüjale võrreldes teiste õiguskaitsevahendite kasutamisega ebamõistlikke kulusid või põhjendamatuid ebamugavusi, arvestades muu hulgas asja väärtust, lepingutingimustele mittevastavuse olulisust ning ostja võimalust saada lepingutingimustele vastav asi oluliste ebamugavusteta mujalt. Müüja võib parandamise asemel asendada asja lepingutingimustele vastava asjaga.
(4) Müüja kannab asja parandamisega või asja asendamisega seotud kulud, eelkõige veo-, posti-, töö-, reisi- ja materjalikulud.

Müüja keeldumisel tuleb pöörduda hagiavalduse esitamisega kohtu poole. Soovitame pöörduda hagiavalduse koostamiseks juristi poole. Üldised tsiviilkohtusse pöördumise soovitused on toodud Justiitsministeeriumi kodulehel: http://www.just.ee/7658. Riigilõivu osas sisalduvad määrad riigilõivuseaduse lisas 1: https://www.riigiteataja.ee/akt/106012011029. Tabelis on märgitud, et hagihinnalt kuni 319,55 eurot tuleb riigilõivu tasuda 63,91 eurot. Riigilõiv tuleb tasuda Rahandusministeeriumile samal kodulehel avaldatud konto numbrite järgi.

Vasta