Kohtumenetluse kulude väljamõistmine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kohtumenetluse kulude väljamõistmine

29 Dets 2014, 16:07

Ostsin mais 2014 veebis eraisikuna teiselt eraisikult (müüjalt) kauba. Müüja ei ole siiani kaupa üle andnud ega ka raha tagastanud (on küsitud). Sai tehtud avaldus politseisse, mille tulemusena müüja tunnistas politseile kauba mittesaatmist. Sellegipoolest pole müüja siiani raha tagastanud.
Nüüd on plaanis algatada kiirmaksekäsu menetlus. Küsimus seisneb selles, et kuidas täpselt ja millal ja mis vormis küsida müüjalt ehk võlgnikult raha:
1. põhisumma (see mille ma seadme eest müüjale üle kandsin),
2. kohtumenetluse riigilõiv ja
3. väljamõistmise kulud (kulud, mida ma arvan et olen lisaks kandnud kogu selle asjaajamise eest)

Nagu ma aru saan, siis oma hagis saan küsida põhivõlgnevust. Kuidas või mille alusel mõistetakse võlgnikult välja riigilõiv ja muud väljamõistmise kulud ? Lisaks olen saanud teada, et alates 01.01.2015 on väljamõistmise kulud maksimaalselt €75,- .

Re: Kohtumenetluse kulude väljamõistmine

30 Dets 2014, 08:39

Kui Teie poolt nõutav rahasumma on vähem, kui 6400 eurot, on otstarbekas kasutada võimalust esitada nõue võlgniku vastu maksekäsu kiirmenetluse korras. Maksekäsu kiirmenetluse avaldus esitatakse elektrooniliselt.

Tsiviilkohtumenetluse seadustiku § 482 sätestab, et
(1) Maksekäsu kiirmenetluse avaldus peab sisaldama vähemalt järgmisi andmeid:
1) poolte ja nende esindajate andmed;
2) kohtu andmed, kuhu avaldus esitatakse;
3) nõutav rahasumma, kusjuures eraldi tuleb märkida põhinõue ja kõrvalnõuded, viivise arvestamise korral viivise määr ja arvestamise kestus;
4) nõude aluseks olevate asjaolude lühikirjeldus;
5) tõendite lühikirjeldus, mida avaldaja saaks kasutada oma nõude tõendamiseks hagimenetluses;
6) kinnitus, et nõue on sissenõutav ega sõltu vastastikuse kohustuse täitmisest või et vastastikune kohustus on täidetud;
6.1) kinnitus, et avaldaja on esitanud andmed ausalt oma parimate teadmiste kohaselt ja on teadlik, et tahtlik valeandmete esitamine kohtule võib kaasa tuua kriminaalvastutuse;
7) kohtu, kes võib kohtualluvuse järgi maksekäsu esemeks oleva nõude lahendada hagimenetluses, korteriomandist või kaasomandist tulenevas asjas aga hagita menetluses, andmed.

(2) Kui avaldaja soovib, et makseettepanekule vastuväite esitamise korral menetlus lõpetataks, peab ta seda avalduses märkima.
(3) Kui maksekäsu kiirmenetluse avalduse esitab esindaja, peab ta avalduses kinnitama oma esindusõiguse olemasolu ja viitama esindusõiguse alusele.
(4) Maksekäsu kiirmenetluse avaldus esitatakse kohtule elektrooniliselt selliselt, et kohtul oleks seda võimalik töödelda, ja varustatuna avaldaja digitaalallkirjaga või muul sellesarnasel turvalisel viisil, mis võimaldab tuvastada avalduse saatja ja saatmise aja.

Vastavalt riigilõivuseaduse §-le 59 lg 6 avalduse esitamisel maksekäsu kiirmenetluse asjas tasutakse riigilõivu kolm protsenti nõudelt, kuid mitte alla 45 euro. Teie poolt tasutud riigilõiv mõistetakse Teie kasuks välja võlgnikult. Muid kaasnevaid kulutusi ei tule Teil kanda. Riigilõivu saate tasuda elektrooniliselt enne avalduse esitamist Pärnu Maakohtu Haapsalu kohtumajale. Juhul, kui Te ei tule ise toime maksekäsu kiirmenetluse avalduse esitamisega elektrooniliselt, siis peate ilmselt kasutama juristi abi.


Vastas Vambola Olli.

Vasta