Vajan nõu seoses laenatud asjadega.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Vajan nõu seoses laenatud asjadega.

11 Veebr 2015, 14:03

Kas laenatud asju on võimalik kuidagi tagasi nõuda või siis vähemalt mingisugust kompenseerimist, et saaksin omale uue muretseda.
Teada on nii isik, tema elukoht ning on ka number.
Mul on ka tõendid selle kohta, et tal on midagi mis kuulub mulle.
Oleks ka tunnistajaid kui vaja.
Tean, muidugi, et ei ole eriti mõistlik asju nii laenata kuid eks iga olukord ole erinev.
Olin tema juures üle aasta tööl. Tegu on kohaliku kalamehega ning sai käidud abitöid tegemas.
Järvel mõne korra. Soola särgi nöörile riputamas. Riisumas lehti. Muru niitmas, värvimas ja muud sellised väikesed asjad.
Palka küll väga ei maksnud kuid siiski parem kui üldse mitte midagi.
Nüüd hiljuti jaanuaris sai tal naine lapse ning rääkis mulle, et oleks väga vaja teha pilte.
Praeguseks ongi nüüd nii, et küll on lubanud kõike ja küll ei vasta üldse telefonile.
Olen uksetaga käinud. Korra sain isegi ta naisega rääkida.
Tema ütles, et ei tea midagi ning teab et olen hoopis juba tagasi saanud oma kaamera.
Seega, ei tea kas siis valetab isegi oma naisele või see kuidagi kokku lepitud asi.
Ja nüüd ongi nii, et oleks soov pöörduda kohtu poole. Esimest korda elus.
Lootusega, et on veel võimalik midagi ära teha.

Kuid ei oska kusagilt alustada. Ma ei ole varem pidanud pöörduma ei politsei ega kohtu poole.

Re: Vajan nõu seoses laenatud asjadega.

12 Veebr 2015, 08:55

Üks võimalus, kuidas asuda oma õigusi kaitsma on pöörduda avaldusega politseisse. Isiku tegevuses kellel Te oma kaamera andsite, on kuriteo tunnused. Karistusseadustiku § 201 lg sätestab, et valduses oleva võõra vallasasja või isikule usaldatud muu võõra vara ebaseaduslikult enda või kolmanda isiku kasuks pööramine on kuritegu. Te andsite oma kaamera kasutamiseks ja teine isik kasutab seda nagu temale kuuluvat asja ning on selle sisuliselt enda kasuks pööranud.
Teiseks võimaluseks on esitada hagi asja välja nõudmiseks võõrast ebaseaduslikust valdusest. Asjaõigusseaduse § 80 lg 1 kohaselt on omanikul nõudeõigus igaühe vastu, kes õigusliku aluseta tema asja valdab. Hetkest, kui Te asusite oma kaamerat tagasi nõudma ja seda ei tagastatud, on kaamera enda käes hoidmine seaduse vastane st teie kaamera on teise isiku käes õigusliku aluseta. Hagi esitamisel peate aga tõendama, et kaamera on Teie oma st Teil peavad olema dokumendid kaamera omandamise (ostmise) kohta. Lisaks tuleb tasuda riigilõiv lähtuvalt kaamera väärtusest. Isiku valdusest asja väljanõudmise või asja omandi üleandmise või asja kuuluvuse või valduse üle toimuva muu vaidluse puhul, muu hulgas kinnistusraamatusse tehtud ebaõige omanikukande parandamise vaidluse puhul, määratakse hagihind asja väärtusega. See kehtib sõltumata sellest, kas asi lahendatakse lepingu või lepinguvälise õigussuhte alusel. Vajadusel tuleks Teil pöörduda hagi esitamisel õigusabi saamiseks advokaadi poole. Hagi rahuldamisel mõistetakse teiselt poolelt Teie kasuks välja menetluskulud, ka õigusabi kulud.


Vastas Vambola Olli.

Vasta