elamumaa muutmine ärimaaks ja selle vaidlustamine kohtus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

elamumaa muutmine ärimaaks ja selle vaidlustamine kohtus

22 Mai 2015, 08:19

Pean oma krundil turismitalu, rendin kogu kinnistu külastajatele välja, pereliikmetest keegi hooneid elamiseks ei kasuta. Kogu hoonete kompleks asub aga detailplaneeringu alal ja maa sihtotstarve on elamumaa. Kehtiv üldplaneering selles piirkonnas ärimaad ette ei näe. Kas võin elamumaal ettevõtlutegevust jätkata või pean maa sihtotstarbe muutmiseks ärimaaks esitama kohalikule omavalitsusele taotluse? Antud asjaolule on vihjanud ka naaber, kes viitab ehitusseadusele ja maakatastri seadusele ning väidab, et elamumaal ettevõtlusega tegeleda ei tohi. Kas sellises piirkonnas maa sihtotstarbe muutmiseks tuleb algatada detailplaneering koos ülplaneeringu muutmisega? Kui üldplaneeringuga ei ole selles asukohas ärimaad ette nähtud, kas üldse on võimalik antud asukohas maa sihtotstarvet muuta? Kas maa sihtotstarbe muutmiseks on vajalik ka naabrite nõusolek, kas neil on võimalik ka hilisemat otsust kohtus vaidlustada. Kas volikogu saaks otsusega maa sihtotstarvet muuta ärimaaks nii, et naaber seda otsust vaidlustada ei saa?

Re: elamumaa muutmine ärimaaks ja selle vaidlustamine kohtus

25 Mai 2015, 15:25

Te võite jätkata ettevõtlusega tegelemist aga mõistlik oleks pöörduda kohaliku omavalitsuse poole taotlusega maa sihtotstarbe muutmiseks. Kohalik omavalitsus määrab või muudab sihtotstarbe kinnisasja omaniku taotluse alusel. Kui sihtotstarbe määramise vajadus tuleneb õigusaktidest, määrab kohalik omavalitsus sihtotstarbe omal algatusel. Katastriüksusele tuleb määrata sihtotstarve, mis vastab õigusaktidega sätestatud või planeeringuga kehtestatud maakasutuse otstarbele. Ehitise alusele ja selle teenindamiseks vajalikule maale määratakse kogu ulatuses ehitise kasutusotstarbest tulenev sihtotstarve. Kui kohalik omavalitsus otsustab kinnisasja omaniku taotlusel muuta katastriüksuse sihtotstarvet, siis sellise otsust ei saa vaidlustada teised isikud. Antud juhul ilmselt ei ole tegemist ehitamisega. Maakatastriseaduse § 18 lg 4 kohaselt ehitise või selle osa kasutamise otstarbe muutmisel, kui see ei too kaasa ehitamist, määrab kohalik omavalitsus katastriüksuse sihtotstarbe või sihtotstarbed ehitusseaduse kohases ehitise kasutusloas nimetatud ehitise või selle osa kasutamise otstarbe või otstarvete alusel. Planeerimisseaduses sätestatud detailplaneeringu koostamise kohustuse korral määrab kohalik omavalitsus katastriüksuse sihtotstarbe kehtestatud detailplaneeringu alusel.
Kui maa sihtotstarbe muutmine on võimalik ainult läbi detailplaneeringu, siis on võimalik Teie naabritel avaldada arvamust detailplaneeringu kohta ja ka seda vaidlustada. Samas võib kohalik omavalitsus kehtestada detailplaneeringu ilma seda avalikuks aruteluks esitamata vastavalt planeerimisseaduse §-le 22. Detailplaneeringu koostamise lihtsustatud kord ei laiene riikliku kaitse alla võetud maa-alale või selle kaitsevööndile, samuti kultuurimälestise kaitsevööndile või loodusobjekti kaitsevööndile ja miljööväärtuslikule hoonestusalale. Arvestades Teie kirja sisu võib järeldada, et Teil on võimalik maa sihtotstarbe muutmine ilma detailplaneeringu koostamiseta. Samas võib kohalik omavalitsus pidada seda vajalikuks kuna Teile vajalik maa sihtotstarbe muutmine toob kaasa üldplaneeringu muutmise.
Kõigi Teie probleemide lahendamiseks peaksite tegema koostööd kohaliku omavalitsusega ja seega selleks, et vältida naabrite kaebuse alusel ettekirjutuse tegemist peaksite kõigis esitatud küsimustes pöörduma kohaliku omavalitsuse poole.


Vastas Vambola Olli.

Vasta