Millised on seaduslikud õigused oma kodu turvalisusele ja ra

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Millised on seaduslikud õigused oma kodu turvalisusele ja ra

12 Juun 2015, 09:00

Selline keeruline olukord:

Ostsin kinnistu Tartumaal Tähtvere vallas 2005 aastal, aastal 2009 omavalitsuse ja mtü kooslusel tekitati minu kinnistu vahetus läheduses spordi ja vaba aja veetmise kompleks (tegelikkuses on hunnik täiesti erinevaid kuskilt saadud hooneid, mis on kuhjatud järve äärde, järve sisse on ehitatud ektreemspordi trampliinid jne). Välimust saab vaadata Rahinge ekstreempargi kodulehelt, lihtsalt kohutav lobudike jada.
Algselt minu kinnistu ja riigi maantee vaheline lõik oli reformimata riigimaa - esitasin ka avalduse selle liitmiseks oma kinnistuga - avaldus jäeti tähelepanuta ja mingil hetkel oli osa detailplaneeringust - seletuses jäeti maanteeameti vajaduste rahuldamiseks (edasises planeeringus on maantee laiendamine). Nüüd tehakse minu värava taha parklat - esialgu küll heinamaana, sest planeeringus olid parklad planeeritud teisele poole teed aga Tartu Agro ei andnud neile nende poolt riigilt renditud maid (rendileping kehtib veel 10 aastat). Neil endil on parkla ainult 20 kohta ja kogu ülejäänud parkimine on meelevaldne, keegi seda ei suuna - või õigemini suunatakse minu värava taha.

Probleemi olemus on selles, et pidevalt propageeritakse antud objekti kui peo ja puhkepaigana, kuid haldust taha ei panda. Nii päeval kui öösel elan 24/7 tõesti peoplatsil. Vastutust ei võeta selle eest ja kuna vallavalitsuse arendusosakonna inimese isiklikud huvid antud asjas siis lihtsalt naerdakse sinu üle ja soovitatakse kohtusse pöörduda. Naabritel on juba käinud ka vargad, öösiti liiguvad ringi noortejõugud jne.

Millised on minu õigused kodanikuna ja millistele seadusepunktidele võin viidata läbirääkimisel vallaga?

Re: Millised on seaduslikud õigused oma kodu turvalisusele j

15 Juun 2015, 18:53

See on nüüd muidugi mööda lastud võimalus aga kui projekteeriti spordi ja vabaaja veetmise kompleksi, oleksite pidanud aktiivselt osalema detailplaneeringu arutelul. Avaliku korra kaitse üldpõhimõtted, alused ja korralduse sätestab korrakaitseseadus.
Enam ei määratleta avalikku korda kohaliku omavalitsuste avaliku korra eeskirjades ehk inimene ei pea teadma, millise valla territooriumil ta parasjagu asub. Avalik kord tähendab tavade, heade kommete, normide või reeglitega kinnistatud isikutevahelisi suhteid ühiskonnas. Suhteid, mis tagavad igaühe avaliku kindlustunde ja võimaluse realiseerida oma õigusi, vabadusi ja kohustusi ning see on ühtemoodi kogu Eestis. Seega tuleb mittetulundusühingu häiriva tegevuse korral pöörduda politseisse. Avaliku korra eest vastutav isik on isik, kes on põhjustanud ohukahtluse või ohu, rikub avalikku korda või on põhjustanud sellise olukorra tekkimise võimaluse, mille realiseerumisel tekib oht või ohukahtlus. Vastavalt KorS §-le 14 on igaühel õigus: 1) saada korrakaitseorganilt selle pädevuse piires abi ohu ennetamisel või tõrjumisel või korrarikkumise kõrvaldamisel, mille eest ta ei ole vastutav, kui abi andmisest keeldumine oleks õigusvastane; 2) osaleda kodanikualgatuse korras korrakaitses seaduses sätestatud osalusvorme kasutades; 3) teostada hädakaitset, pidada kinni kuriteo toimepanemiselt tabatud isik ja toimetada ta politseisse ning kasutada muid seaduses sätestatud vahendeid korrakaitseks. Antud sättest tuleneb iga isiku õigus osaleda vajadusel avaliku korra tagamisel ja nõuda avaliku korra rikkumise lõpetamist.


Vastas Vambola Olli.

Vasta