kohtualluvuse muutmine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

kohtualluvuse muutmine

03 Juul 2015, 16:20

kui kohus on teinud määruse kohtualluvuse muutmiseks (määruskaebuse võimaluseta) siis kas uues kohtualluvuses saan esitada uue taotluse kohtualluvuse muutmiseks (tagasi)? kas taotluse saan esitada juba varem enne kohtuistungit või pean seda tegema istungi alguses?

Re: kohtualluvuse muutmine

06 Juul 2015, 20:27

Kohtualluvus on isiku õigus ja kohustus kasutada oma menetlusõigusi kindlas kohtus. Kohtualluvus on üldine, valikuline või erandlik. Üldise kohtualluvusega määratakse kohus, kuhu isiku vastu võib esitada hagisid ja teha isiku suhtes muid menetlustoiminguid, kui seaduses ei ole sätestatud, et hagi võib esitada või toimingu võib teha muus kohtus.
Kohtu määrus kohtualluvuse muutmiseks ei ole vaidlustatav. Kui kohus eelmenetluses leidis, et asi ei allu antud kohtule, siis antakse asi üle kohtualluvuse järgi. Te võite taotleda kohtualluvuse muutmist, kuid sellises olukorras on see ilmselt asjatu. Kui Te ikkagi soovite esitada taotluse kohtualluvuse muutmiseks, siis peaksite seda tegema eelnevalt enne kohtuistungit ja selleks peab olema seaduslik alus.


Vastas Vambola Olli.

Re: kohtualluvuse muutmine

07 Juul 2015, 18:04

Tänan väga asjatundliku ja põhjaliku vastuse eest.
Taotlesin kaebuse arutamist oma elukohajärgselt aga määrusega saadeti kohtuvälise menetleja järgsesse, ehk teise linna kohtusse, kuna kohtule ma ei toonud välja ühtegi põhjust, mina aga eeldasin et see ongi minu põhiõigus.
PS§ 24. Kedagi ei tohi tema vaba tahte vastaselt üle viia seadusega määratud kohtu alluvusest teise kohtu alluvusse. Igaühel on õigus olla oma kohtuasja arutamise juures.
Minule on määratud seadusega minu elukohajärgne kohtualluvus aga kohtuvälisele menetlejale on teine kohtualluvus.
Mul on veel täiendavad põhjused aga kas PS§ 24 on minu põhiõigus, mis tuleneb põhiseadusest, kas minu põhiõigus on kõrgemal kui kohtuvälise menetleja määratud kohtualluvus. Kas see võiks olla seaduslik alus, et tagada minule optimaalne juurdepääs õigusemõistmisele, kui suudan selle ka ära põhjendada täiendavalt. Ma ei leia teist seadusliku alust.

Re: kohtualluvuse muutmine

08 Juul 2015, 19:35

PS § 24 sõnastuse kohaselt on kohtualluvus määrataud seadusega. Teie täiendavast küsimusest nähtub, et tegemist on kaebusega väärteoasjas. Teie poolt esitatud kaebuse kohtualluvus on ära määratud väärteomenetluse seadustiku (VTMS) §-ga 14. Väärteoasjade ja nendes tehtud kaebuste lahendamine toimub vastavalt väärteomenetluse seadustiku sätetele. Kui vastavalt VTMS § 14 pidi Teie väärteokaebuse lahendamine toimuma Teie elukoha järgi, siis ei ole kohtul alust suunata asi lahendamiseks teise kohtusse. Äärmiselt suureks erandiks võib olla asjaolu, et kõik kohtunikud antud kohtus on taandunud asja lahendamisest. Kohtunik saab asja lahendamisest taanduda ainult selleks seaduslike aluste olemasolul.
VTMS § 14 lg 1,2, ja 3 kohaselt arutab väärteoasja või väärteoasjas tehtud lahendi peale esitatud kaebust see maakohus, kelle tööpiirkonnas on tegu toime pandud. Käesoleva seadustiku § 12 lõigetes 2 ja 3 nimetatud juhtudel arutab väärteoasja või väärteoasjas tehtud lahendi peale esitatud kaebust see maakohus, kelle tööpiirkonda jääb taotluses nimetatud elu- või asukoht või mootorsõiduki, raudteeveeremi, õhu- või veesõiduki Eestis registreerimise koht.
Kohus kontrollib väärteoasja kohtualluvust kohtulikku arutamist ette valmistades. Kui kohus tuvastab ebaõige kohtualluvuse, koostab ta väärteoasja alluvusjärgsele kohtule saatmise määruse. Enne väärteoasja alluvusjärgsele kohtule saatmist on lubatud teha vaid edasilükkamatuid menetlustoiminguid.
Kui maakohus vaidlustab teisest kohtust saadud väärteoasja kohtualluvuse, määrab väärteoasja kohtualluvuse ringkonnakohtu tööpiirkonna piires ringkonnakohtu esimees ning muudel juhtudel Riigikohtu esimees. Kui ringkonnakohus vaidlustab teisest kohtust saadud väärteoasja kohtualluvuse, määrab väärteoasja kohtualluvuse Riigikohtu esimees.
Tavaliselt arutab väärteoasjas tehtud kaebust see kohus, kelle tööpiirkonnas on tegu toime pandud. Teie põhjendatud taotluse alusel võidakse Teie väärteoasjas esitatud kaebust lahendada Teie elukohajärgses kohtus või mootorsõiduki, raudteeveeremi, õhu- või veesõiduki Eestis registreerimise koha järgi.


Vastas Vambola Olli.

Vasta