Kiiruseületamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kiiruseületamine

29 Sept 2015, 15:06

Tere,
Minu heal sõbral on mure, küsin tema eest. Paar päeva tagasi jäi ta politseile liikluses kiiruseületamisega vahele, patrull fikseeris sõbra auto liikumiskiiruseks 96km/h viiekümne alas Tallinna linnas. Tal pole eelnevaid karistusi ning politseiautos kahetses oma tegu siiralt. Omab B-kategooria esmaseid juhilube. Tahaksin teada, milline karistus teda ees võib oodata? Lugesin internetist, et sellise rikkumise puhul võib karistuseks määrata kuni 200 trahviühikut, arest või juhilubade äravõtmine maksimaalselt aastaks. Kas kahetsuskiri (vastulause) muudaks midagi? Kui jah, siis kuidas seda koostada?

Lugupidamisega

Re: Kiiruseületamine

30 Sept 2015, 10:38

Teie sõbra rikkumine kvalifitseeritakse ilmselt väärteona liiklusseaduse (LS) § 227 lg 3 järgi. Mootorsõidukijuhi poolt lubatud suurima sõidukiiruse ületamise eest 41–60 kilomeetrit tunnis karistatakse rahatrahviga kuni 200 trahviühikut, arestiga või sõiduki juhtimisõiguse äravõtmisega kuni kaheteistkümne kuuni. Rahatrahv 200 trahviühikut on maksimaalne karistus, aresti kohaldatakse ilmselt korduvate ja ilma juhiloata mootorsõiduki juhtimiste puhul. Võimalik on ka juhtimisõiguse ära võtmine.
Karistuse valib menetleja lähtudes, sellest, kas on varasemaid liiklusalaseid väärtegusid ja arvestades muid karistust kergendavaid ja raskendavaid asjaolusid. Karistamise alus on isiku süü. Karistuse mõistmisel kohtu poolt või määramisel kohtuvälise menetleja poolt arvestatakse kergendavaid ja raskendavaid asjaolusid, võimalust mõjutada süüdlast edaspidi hoiduma süütegude toimepanemisest ja õiguskorra kaitsmise huvisid.
Vastulause tuleks kindlasti koostada ja see koostatakse vabas vormis ning selgitada tuleb kõiki asjaolusid, mis võivad olla olulised karistuse määramisel. Vastulause tuleb esitada 15 päeva jooksul peale protokolli kätte saamist. Võimalik on vaidlustada veel ka kohtus kohtuvälise menetleja otsust.


Vastas Vambola Olli.

Vasta