Tõendid kohtusse pöördumisel

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Tõendid kohtusse pöördumisel

23 Okt 2015, 12:06

Tere

Lähinaaber on asutanud aastaid tagasi turismiettevõtte, kus toimuvad suvisel ajal kogu aeg peod, kogu tegevus toimub väljas, kinnistu territooriumil. Inimeste lärm kostub järjekindlalt minu kinnistule ja eluruumidesse. Mujal selles piirkonnas sellist tegevust ei ole. Tegemist on varasemalt olnud rahuliku väikese küla elupiirkonnaga. Naabrid on piisavalt kaugel, olen ainus naaber, kes elab seal samas, kus peod toimuvad (10-20m kaugusel). Olen palju kordi pöördunud selles küsimuses nii kohaliku omavalitsuse kui ka politsei poole, kuid mingeid tulemuslike samme pole astutud. KOV põhjendab oma tegevusetust sellega, et politsei pole kedagi vastutusele võtnud. Politsei üldjuhul väljakutsele kohale ei tulegi kuna tegemist on väheasustatud piirkonnaga, sinna jõudmiseks kulub 2-3 tundi. Neil kordadel kui politsei on kohale tulnud, ei ole politsei kedagi vastutusele võtnud kuna põhjendatakse seda sellega, turismitalus pidevalt ööd ja päevad läbi pidutsevad inimesed ei riku korrakaitseseaduse tähenduses avaliku korda. Süüteokoosseisule omaseid tunnuseid taolises olukorras harilikult ei ole, sest see on sellise ettevõtlustegevuse vormi loomulik osa.

Kui pöörduda nüüd halduskohtusse korrakaitseorganite tegevusetuse küsimuses, millised on eduväljavaated. Kui korrakaitseorganid teadlikult rikkumisi ei tuvasta, kuidas kohtus tõendada seda, et see mis seal tegelikult toimub segab naabril kodu kasutamist? Ei saa ju pidada normaalseks olukorda, et inimene peab taluma naabri poolt korraldatavaid pidude järelmeid. Kuidas mõista korS sätet selle juhtumiga: KorS § 57 seostab müra ja lärmi ülemäärasuse tuvastamise keskmise objektiivse isiku hinnanguga, piirkonna kasutamise eesmärgi ja kohalike tavadega.

Re: Tõendid kohtusse pöördumisel

26 Okt 2015, 17:57

Selleks, et kohtusse pöörduda on vaja koguda tõendeid, et politsei on jätnud alusetult reageerimata ja menetluse korra rikkumise kohta algatamata. Arvestades Teie kirjas sisalduvat informatsiooni, siis puudub Teil alus kohtusse pöördumiseks.
Teie poolt viidatud KorS §-s 57 on omakorda viidatud sama seaduse §-dele 55 ja 56. Avalikus kohas on keelatud käituda teist isikut häirival või ohtu seadval viisil. Avalikus kohas on keelatud tekitada teist isikut oluliselt häirivat müra või valgusefekte. Mujal kui avalikus kohas on ajavahemikus kella 22.00-st kuni 6.00-ni, puhkepäevale eelneval ööl kella 00.00-st kuni 7.00-ni, keelatud tekitada kestvalt või korduvalt teist isikut oluliselt häirivat müra või valgusefekte. Korrakaitse seadus ei anna kriteeriume, kes on keskmine isik aga ilmselt võiksite see olla ka Teie. Samas tuleb aga arvestada, milline on piirkonna kasutamise eesmärk ja kohalik tava. Kui on tegemist turismiettevõttega, siis tuleb arvestada, et tegemist avaliku kohaga ja võib olla häirivaid tegureid.
Asjaõigusseaduse § 143 lg 1 kohaselt ei ole kinnisasja omanikul õigust keelata gaasi, suitsu, auru, lõhna, tahma, soojuse, müra, põrutuste ja muude seesuguste teiselt kinnisasjalt tulevate mõjutuste levimist oma kinnisasjale, kui see ei kahjusta oluliselt tema kinnisasja kasutamist ega ole vastuolus keskkonnakaitse nõuetega. Mõjutuste tahtlik suunamine naaberkinnisasjale on keelatud. Sellest tuleneb, et teatud müra võib naabri korterist levida ja kostuda Teie korterisse. Lähestikku elades on see vältimatu. Selline müra ei tohi aga oluliselt kahjustada Teil korteri kasutamist. Olulise kahjustamisega on tegemist, kui naabri korterist kostuv müra ületab lubatud normi.
Samas on kehtestatud Sotsiaalministri määrusega lubatud müra tasemed. Müra normtasemete kehtestamisel lähtutakse päevasest (7.00–23.00) ja öisest (23.00–7.00) ajavahemikust. Eluruumides on see päeval kuni 40 detsibelli ja öösel 30 detsibelli. Müra parameetreid mõõdetakse vastavalt kehtestatud mõõtemeetoditele. Mõõtmise teostajal peab olema Eesti Akrediteerimiskeskuse või mõne muu pädeva akrediteerimisasutuse poolt «Mõõteseaduse» alusel välja antud erialast kompetentsust kinnitav tunnistus või akrediteerimistunnistus.
Vajadusel saate pöörduda Terviseameti poole ja paluda teostada müra mõõtmine. Kui naabri turismiettevõttest kostuv müra on üle lubatud piirmäärade, siis olete õigustatud juhtima naabri tähelepanu sellele ja Teie rahu rikkumise jätkumisel saate pöörduda kohtusse.


Vastas Vambola Olli.

Vasta