Palun nõu

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Palun nõu

06 Jaan 2016, 01:33

Tere!


Soovin pöörduda kohtu poole avaldusega laimamise kohta. Minu abikaasa exabikaasa laimab teda igal pool: koolis, lasteias, sõprade ja tuttavatega suhtlemisel, esitab kohtule valed andmed. Laimamise tagajärjel keelas kool abikaasal vaadata tütre andmed e-koolis, lasteaia töötajad ei luba tal pojaga kohtuda kui poeg lasteaias on. Sübrad ja tuttavad on lõpetanud suhtlemist. On olemas tõendid laimamise kohta, ehk on olemas materjalid, mis tõendavad, et exabikaasa esitatud andmed on valed. Laimamine takistab lastega suhtlemist ning rikub mu abikaasa mainet. Oleme proovinud paluda laimamist lõpetada, kuid kestab edasi ning suuremal määral.
Kuidas on võimalik koostada kohtule avaldus? Kui suur on riigilõiv? Ning kuidas saab exabikaasa vastutusele võtta?

Ette tänades

Re: Palun nõu

08 Jaan 2016, 17:21

Isiku au teotamine, muu hulgas ebakohase väärtushinnanguga, isiku nime või kujutise õigustamatu kasutamine, eraelu puutumatuse või muu isikliku õiguse rikkumine on õigusvastane tegevus. Õigusvastasuse tuvastamisel tuleb arvestada rikkumise liiki, põhjust ja ajendit, samuti suhet rikkumisega taotletud eesmärgi ja rikkumise raskuse vahel. Isiklike õiguste rikkumine või isiku majandus- või kutsetegevusse sekkumine isiku või tema tegevuse kohta ebaõigete andmete avaldamise või faktilist laadi andmete mittetäieliku või eksitava avaldamisega on õigusvastane, kui avaldaja ei tõenda, et ta ei teadnud avaldamisel andmete ebaõigsusest või mittetäielikkusest ega pidanudki sellest teadma.
Tegemist on mittevaralise kahju tekitamisega ja kahjustatud isik saab esitada kohtusse hagi tekitatud kahju korvamiseks. Mittevaralise nõude puhul eeldatakse, et hagihind on 3500 eurot ja mittevaralise nõudega hagiavalduse esitamisel tasutakse riigilõivu 300 eurot.
Teie juhtumi puhul on aga tegemist üsna keeruka vaidlusega ja Teil oleks otstarbekas pöörduda advokaadi või muu õigusalaste teadmistega isiku poole, kes aitaksid Teil hagi kohtusse esitada ja esindaksid Teid kohtus asja menetlemisel. Nõuetekohase hagi koostamine on üsna keerukas ja lisaks õigusabi kuludele tuleb tasuda riigilõiv. Kui Teie sissetulek on väike, võite esitada elukohajärgsesse kohtusse taotluse riigi õigusabi saamiseks. Taotluse blankette on ilmselt võimalik saada kohtu kantseleist aga ka Justiitsministeeriumi kodulehelt alajaotusest „Kohtusse pöördumine“.
Tsiviilasjade menetlemine kohtus toimub vastavalt tsiviilkohtumenetluse seadustiku (TsMS) sätetele. Hagi sisule esitatavad nõuded on ära toodud TsMS §-s 363. Hagiavalduses märgitakse lisaks menetlusdokumentide muudele andmetele:
1) hageja selgelt väljendatud nõue (hagi ese);
2) hagi aluseks olevad faktilised asjaolud (hagi alus);
3) tõendid, mis kinnitavad hagi aluseks olevaid asjaolusid, viidates konkreetselt, millist asjaolu millise tõendiga tõendada soovitakse;
4) kas hageja on nõus asja kirjaliku menetlemisega või soovib asja läbivaatamist kohtuistungil;
5) hagihind, kui hagi ei ole suunatud kindla rahasumma maksmisele.


Vastas Vambola Olli.

Vasta