Vara jagamine nn vabaabielust

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Vara jagamine nn vabaabielust

08 Mai 2016, 21:59

Oma endise vabaabielus naisega sai soetatud 2013 aastal korter väärtuses 5900 eurot ja sisustus koos tehnikaga 6041 eurot. Samuti sündis meil ühine laps. Lahku minekust saati ei lubata kohtuda lapsega ja piiratakse igati ühisvarale. Lapsega kohtumise osas jooksen juba mööda kohtut. Vara suhtes pöördusin politsei poole ja vastati ’’ Politsei- ja Piirivalveamet vaadates läbi Teie poolt esitaud avalduse seoses ühisvara jagamisega teatame Teile, et kuna Eesti Vabariigis kehtivate seaduste kohaselt nn vabaabielu perekonna seaduse mõttes ei käsitleta, seega reguleerib kooselu võlaõigusseadus seltsingulepingu § 580 sätte ning kooselukäigus soetatud ühisvara jagamist käsitleb võlaõigusseaduse seltsinguvara § 589 sätte.’’
Nüüd ma istun siis ilma varata kuhu olen ka panustanud ja last ei lasta näha. Mõne vara eest maksan siiani ja ei näe seda siiani. Ei taheta tagastada isegi isiklike asju kategooriliselt ja teadmata põhjusel. Olemas on kõik vastavad arved ja saatelehed ning kontoväljavõtted. Saatsin kirja kompromiss ettepaneku rahalises kompenseerimises. Vastust veel ei ole tulnud ega ei looda ma, et saab kokkuleppele. Blokeeritakse mind igate viisi. Sooviks pöörduda kohtu poole, aga ei tea kust alustada ja palju see võiks eeldatavalt maksma minna? Samuti kas saab nõda tagasi kohtukulude kompenseerimist ? Kuidas sobiva juristi leida ja mille järgi?

PS! Ei ole joodik ega narkomaan. Töötan päevast päeva soomes kuhu enne lahuminekut läksin tööle, et perel oleks söök laual ja riided seljas ja arved makstud. Kuna nüüd juba eks naine istus lapsega kodus ja ei olnud võimalust tööle minna kuna eestikeelt ei oska ja tööd vastavat leida ei suutnud. Nii ma lahkusin Soome tööle, et üleval pidada peret.


Lugupidamisega,

Re: Vara jagamine nn vabaabielust

10 Mai 2016, 12:47

Politsei on teile täiesti seaduslikult ja adekvaatselt vastanud. Kui teie endine partner ei võimalda teil teie enda poolt soetatud vara kasutada, siis tuleb hüvitise saamiseks kohtu poole pöörduda. Teie kirja kohaselt on teil maksedokumendid, mis tõendavad vara ostmist olemas, siis kiirem ja mõistlikum oleks kohtu kaudu rahalise hüvituse saamine. Kui teie ekselukaaslane oleks nõus vabatahtlikult seda tegema, siis oleks see Ok, kuid tänane seis näitab, et kokkulepped selle inimesega on rasked tulema.
Lapsega suhtlemisel on vanematel võrdsed õigused ja kohustused. Juhul kui üks lapsevanematest sellest keeldub või takistab, siis peab kohtu poole pöörduma.


Vastas Krista Paal.

Vasta