Tsiviilhagi esitamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Tsiviilhagi esitamine

17 Juun 2016, 22:41

Olin suhtes umb 4 aastat inimesega, keda toetasin heast usust materiaalselt, kuid sain teada, et ta on minuga olnud koos vaid selle materiaalse poole pärast. Sain teada, et ta on mind petnud kõik see aeg petnud teistega suhtes olles. Sooviksin teada, kas mul on õigus ja mõte tagasi nõuda, tsiviilkohtu kaudu, taha mida olen tema peale raisanud ning mille summa on umbes 20000 eurot ning mida saan tõestada panga väljavõtetega? Samuti on mul olemas nii sõnumid ja meilid, kus ta kinnitab, et meil on suhe ja tal ei ole peale minu mitte kedagi teist ning ta ei valeta mulle, et olen tema ainus kaaslane. Ning mul on olemas ka tõendid selle kohta, et ta on kõik see aeg mind petnud, et saada materiaalset toetust, mis oleks suhte puhul normaalne olnud? Samuti oli meil väga selge kokkulepe, et toetan teda vaid juhul, kui meil on aus suhe ja ta ei valeta mulle ja ei peta mind, ka see kokkulepe on sõnumites kirjas.
Kui pöörduksin tsiviilkohtu poole, kas ma siis vajan juristi või advokaati, kes asjaga tegeleb ning kas on mingi orienteeruv summa, mis see mulle maksma võib minna, kui alustada asja ajamis tsiviilkohtus?

Re: Tsiviilhagi esitamine

21 Juun 2016, 19:13

Kui Teil oli oma kaaslasega kokkulepe, et suhtlemise eest kannate Te tema kulutusi ja teete kingitusi, siis ehk võiks tulla kõne alla sellise hagi esitamine kuna teine lepingu poole on lepingut rikkunud. Antud juhul oli kulutuste tegemine Teie valik ja vaba tahe. Hagi esitamise aluseks on Teie õiguste rikkumine kellegi poolt. Seega peaksite kaaluma, milliseid Teie õigusi on rikutud. Antud juhul võiks Teie poolt raha kulutamist lugeda kinkeks. Kinkija võib enne kingitud eseme kingisaajale üleandmist lepingu täitmisest keelduda ja lepingust taganeda, kui kingisaaja on oma käitumisega näidanud kinkija või tema lähedase inimese vastu üles jämedat tänamatust. Kinkelepingust võib taganeda ka peale kingi üleandmist. Kinkija võib kinkelepingust taganeda ühe aasta jooksul alates ajast, mil ta sai teada või pidi teada saama oma taganemise õiguse tekkimisest. Kui kinkeleping on täidetud, ei või kinkija lepingust taganeda pärast kingisaaja surma.
Juhul, kui Te kandsite kultusi teise isiku varaga, siis saate tugineda nõude esitamisel võlaõigusseaduse §-le 1042 lg 1, mille kohaselt teise isiku esemele õigusliku aluseta kulutusi teinud isik võib nõuda teiselt isikult kulutuste hüvitamist ulatuses, milles isik, kelle esemele kulutusi tehti, on seeläbi rikastunud, võttes muu hulgas arvesse, kas need kulutused on sellele isikule kasulikud ning millised on olnud tema kavatsused eseme suhtes. Rikastumise ulatuse kindlakstegemisel võetakse aluseks aeg, mil isik, kelle esemele kulutusi tehti, saab oma eseme tagasi või saab muul viisil eseme väärtuse suurenemist kasutama hakata. Hagi esitamisel on kindlasti soovitav pöörduda õigusabi saamiseks advokaadi poole. Kui suured võivad olla Teie kulutused, ei ole võimalik prognoosida. Kui hagi hind on 20 000 eurot, siis on riigilõiv 750 eurot, mis tuleb tasuda enne hagi esitamist. Lisanduvad õigusabi kulud.


Vastas Vambola Olli.

Vasta