Kohtus sõlmitud kokkuleppe muutmine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kohtus sõlmitud kokkuleppe muutmine

30 Juun 2016, 09:47

Tere!

2014. aa sõlmiti kohtus kokkulepe laste isaga elatise asjus: "Laste isa tasub laste elatist alammääras alates oktoobrist 2014.a. Elatise alammäär muutub koos palga alammäära muutumisega.
1.2. Isa tasub elatisena otse lasteaia ja treeningu eest kummagi lapse kohta 85 eurot kuus, kokku 170 eurot kuus.
1.3. Isa tasub laste ema arvelduskontole igakuiselt laste ülalpidamiseks elatist käesoleval aastal kummalegi lapsele 92,50 eurot, kokku 185 eurot. Arvelduskontole kantav summa muutub koos palga ja elatise alammäära muutumisega."


Taoline sõnastus on osutunud praktikas aga auklikuks (suvekuudel pole tarvis tasuda ei lasteaia ega trenni eest, kuid laste isa lähtub kirjas olevast sõnastusest ning on tasunud minu arvele ka suvekuudel vaid punktis 1.3 ettekirjutatud summa. Seega on lastel mõnel kuul saamata jäänud osa küsitud miinimumelatisest). Ehk siis - minu eesmärk kohtusse pöördudes oli tagada lastele toetus isa poolt miinimumääras aastaringselt, kuid see pole kohtuniku poolt kirja pandud sõnastuse tõttu võimalikuks osutunud.

Nüüd on aga asjaolud muutunud veelgi - üks lastest läheb sügisel kooli ja isal ei tule tasuda enam tema lasteaiamaksu ehk resolutsioonis olev sõnastus ei vasta enam tegelikele vajadustele. Kuid laste isa kinnitab, et tema lähtub kohtus kinnitatud sõnastusest ega kavatse minu arvale kanda summat, mis muidu lastaiale kuluks.

Tegin kohtule uue hagi sooviga, et laste isa kannaks elatise edaspidi täies ulatuses otse minu arvele, et saaksin ise tasuda lasteaia ning trennide eest. Paraku helistati kohtust ning öeldi, et see pole võimalik kuna tegu on kokkuleppega, mis minu poolt allakirjutatud. Siit küsimus - kas tõesti ei ole võimalik kohtus varem sõlmitud kokkulepet muuta? Isegi, kui asjaolud on vahepeal oluliselt muutunud? Praegu on lugu nõnda, et lapsed jääksid kohtuniku läbimõtlemata sõnastuse tõttu ilma EV-s ettenähtud miinimumelatisest. Paari aasta pärast läheb kooli ka noorem laps, siis "pääseb" laste isa veel vähema väljaminekuga oma laste arvelt.

Olen vastuse eest väga tänulik!

Re: Kohtus sõlmitud kokkuleppe muutmine

01 Juul 2016, 18:24

Antud juhul ei täida isa kohtumäärust, sest elatis on kogumis välja mõistetud mõlema lapse kohta miinimummääras. Te ei oleks pidanud esitama uuesti hagi vaid pöörduma kohtutäituri poole kohtumääruse st sõlmitud kokkuleppe sundtäitmiseks. Eelnevalt aga peaksite oma laste isa hoiatama, et kui ta ei täida kohtumäärust pöördute kohtutäituri poole. Isa ei saa suvaliselt lähtudes oma huvidest jätta tasumata summasid, mis on määrusega temalt välja mõistetud.
Hagi saate esitada aga juhul, kui asjaolud sedavõrd muutunud, et tuleks sõlmida uus kokkulepe või kui kokkulepet ei saavutata tuleks elatise vaidlus lahendada uuesti hagimenetluses kohtus.


Vastas Vambola Olli.

Re: Kohtus sõlmitud kokkuleppe muutmine

04 Juul 2016, 10:56

Tänan vastuse eest!

Olen ka mitme kohtutäituri poole pöördunud, kuid abi ei ole saanud. Toon ära näitena kaks vastust, mis mulle anti:

Esimene vastus: "1)Teie poolt kohtule kinnitamiseks esitatud kompromiss ei ole selge ega üheselt arusaadav. Otsuse resolutsioonist ei nähtu, et laste isa peaks Teile tasuma lasteaia ja treeningu eest. Lisaks eeltoodule on ebaselged ka resolutsiooni punktid 1.1 kuni 1.3 kogumis ehk millise summa peaks laste isa elatist igakuiselt kokku tasuma.
Võimalik, et mõni teine kohtutäitur leiab, et määrus on täidetav (selge ja üheselt mõistetav)."

Teine vastus: "Resolutsiooni osa, mis puudutab lasteaia ja trennide eest tasumist, tuleb tõlgendada nii, et õigustatud isikuteks on lasteaed ning isik kes korraldab treeninguid, seega on laste isal õigus piirduda suvekuudel Teile vaid 220 eurose elatise tasumisega juhul kui lasteaia ja treeningute eest tasuda vaja ei ole."

Re: Kohtus sõlmitud kokkuleppe muutmine

04 Juul 2016, 11:06

Selgitan veel, et asjaolud on tõepoolest muutunud (üks laps läheb kooli ja lasteaia tasu tema pealt enam maksta ei tule), siis soovin, et isa selle summa edaspidi minu arvele kannaks). Kuna eelnevalt sõlmitud kokkuleppes on punkt, mis lapse isa selleks otseselt ei kohusta, tuleksi uus kokkulepe saavutada. Hetkel olengi lõhkise küna ees - kohtutäiturid ei ole nõus seda selliselt lahti kirjutatuna kokkulepet töösse võtma ning ka kohus ei võta asja menetlusse. Kuidas siis ikkagi jõuda lahenduseni, mis oleks kohtu poolt kinnitatud ning lapsed saaksid neile ettenähtud miinumelatise?

Ette tänades,
Piret

Re: Kohtus sõlmitud kokkuleppe muutmine

05 Juul 2016, 19:18

Kuna kohtutäitur leiab, et kohtumäärus on ebaselge ja ei ole üheselt mõistetav, siis pöörduge kohtu poole taotlusega määruse selgitamiseks. Lisage oma taotlusele kohtutäituri kiri. Eelneva kokkuleppega on laste isa kavaldades saavutanud olukorra, mis justkui vabastaks ta kohustusest maksta laste ülalpidamiseks elatist. Samas ei saa sellist kohtumäärust, millega kokkulepe kinnitati, pidada seaduslikuks. Tekkinud olukorras on Teil otstarbekas pöörduda advokaadi poole, kes esindaks Teid kohtuvälises vaidluses ja aitaks koostada hagi elatise välja mõistmiseks, mis on nõuetele vastav. Laste elatise asjas ei tohiks tekkida olukorda, kus kohus ei võta hagi menetlusse. Foorumis nõustamise käigus ei ole võimalik üle vaadata Teie poolt koostatud dokumente ega olla Teie esindajaks. Juhul, kui Te ei suuda tasuda õigusabi eest, siis saate taotleda riigilt õigusabi. Vastavad blanketid taotluse esitamiseks on Justiitsministeeriumi kodulehel alajaotuses „Kohtusse pöördumine“.


Vastas Vambola Olli.

Vasta