Testament ja pärandatud võlanõuded

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Testament ja pärandatud võlanõuded

18 Aug 2016, 10:39

Ei osanud paremini pealkirja sõnastada. Lugu on pikk.
Minu elukaaslase vanatädi pärandas testamendiga kõik oma maise vara minu elukaaslasele. Sealjuures on testamendis ära märgitud ka see, et kõik vanatädi võlgnikud peavad edaspidi tasuma oma võlad minu elukaaslasele. Vanatädi on elu aeg olnud raamatupidaja ja pidas kõigi võlgnike kohta tabelit. Muud väiksemad võlgnikud meid eriti ei huvitagi, las nad olla, kes pole enne maksnud, see ei hakka nüüd kah heast peast maksma, aga vanatädi oli aastaid ühele firmale raamatupidamist teinud ja seda kuni haiglasse minekuni. Viimased aastad aga ei makstud talle selle eest enam töötasu. Firma omanik rääkis vanatädile, et firmas rasked ajad jne. Mõni kuu jälle maksis ja siis mingi aeg jälle ei maksnud... Ja kui maksis, siis ainult selle ühe kuu eest, mitte eelnevate tasumata jäänud kuude eest. Vanatädi aga põlise raamatupidajana pidas selle üle arvestust. Lõpuks kogunes talle tasumata jäänud palgaraha 3600.- eurot. Kui vanatädi veel elus oli, siis suhtles mu elukaaslane ka selle firma omanikuga ning jõuti kokkuleppele, et firma omanik ei maksa kogu saamata jäänud palgaraha vaid aitab tasuda osaliselt haigla arvete eest ja matuste eest. Lasime vanatädil kirjutada ka igaks juhuks paberile, et see firma on talle võlgu palgarahad alates sellest kuupäevast ja palun tasuda see võlgu olev summa minu elukaaslase pangakontole. Kutsusime ka tunnistajateks kaks haigla õde, kes tunnistasid, et vanatädi on täie mõistuse juures. Lisasid sellele kirjale oma allkirjad ja pitsatid.
Nüüd on aga seis järgmine, et enne surma viibis vanatädi kolm kuud hooldushaiglas, mille kulud tasusime meie. Vanatädi oli viimased aastad elanud oma säästude eest ja suurt midagi alles ei olnud. Ka matuse kulud tasusime meie ja võtsime selleks ise pangast laenu. Selle toon välja lihtsalt arusaamiseks, et ega meil endalgi suuri sääste pole ja elame palgapäevast-palgapäevani.
Nüüd hiljem suheldes selle firma juhiga vastas tema, et ei maksa ikkagi midagi. Et temal on endal rasked ajad. Näha on kui raske tal on - sõidab ringi uue Audi Q7-ga ja viibib pidevalt reisidel.
Kas meil oleks reaalselt mingigi võimalus nõuda sellelt firmalt need palgarahad välja? Kahjuks ei ole leidnud me vanatädi töölepingut, küll aga on jäänud vanatädi korterisse veel mõningad selle firma arved, mis on allkirjastatud vanatädi poolt ja on olemas mõne kuu eest ka panka palgalaekumised. Kuidas peaksime edasi käituma või kelle poole pöörduma abi saamiseks?
Me ei soovi alusetult rikastuda, aga sooviks vähemalt oma pangalaenu ära tasuda, mis matuste kuluks võetud sai :(

Re: Testament ja pärandatud võlanõuded

22 Aug 2016, 21:46

PärIjal tuleb kehtiva testamendi alusel algatada notari juures pärimismenetlus ja kui pärija suudab ära tõendada, et vanatädile oldi võlgu (laenulepingud, tabeli pidamisest ei piisa) ja tööleping, mille kohaselt oleks võimalik tööandjalt vanatädi saamata jäänud töötasu nõuda. Pärandaja matusekulud kaetakse üldjuhul pärandvara arvelt, seega kui vanatädil mingit vara oli tuleb esmalt algatada pärimismenetlus.


Vastas Jana Kitter.

Vasta