Läti ettevõte vastu hagi, rahvusvaheline õigus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Läti ettevõte vastu hagi, rahvusvaheline õigus

15 Mär 2017, 16:05

Tere,

Mul on selline mure.
Tegin tõlketöö Läti tõlkebüroo kasuks. Kõik oli tehtud õigeks ajaks, pretensioone ei olnud. Töö tehtud jaanuari lõpus ning nende kinnituse alusel on maksmise tähtaeg 20.02.2017. Arved olid kinnitatud, koostöö leping ka koostatud ja allkirjastatud.
Kirjutasin juba 100 kirja neile, keegi ei reageerinud ega vastanud. Hiljem leidsin info, et selline büroo ei maksagi või maksab palju hiljem, kui ähvardada kohtu protsessiga.
Nüüd kui ise saatsin neile hoiatuse, reageerisid. Palusid oodata ja pikendada tähtaja (ma panin hiljemalt 15.03.17 ootan maksmist). Siis palusin et ma muudaks arve peal oleva kuupäeva: arve koostamise kuupäev oli 1.02.2017 aga nemad tahtsin 1.03.2017 (muidu nad ei saa süsteemi sisse panna, kuna tegelikult veebruaris vastasid, et arve koostatud korralikult ja maksmise tähtpäev on 20.02.17). Keeldusin arve koostamise kuupäeva muutmisest. Praegu enam jälle ei vasta.
Sellega mul on küsimus: mis ma pean edasi tegema`, kuhu pöörduda? Kuidas rahvusvaheline menetlus käib ja saaks ma saada firmale mõned §, mille alusel mul on õigus kohtusse pöörduda, et nad saaks lõpuks aru, see pole nali.

Ette tänades,
Alina

Re: Läti ettevõte vastu hagi, rahvusvaheline õigus

16 Mär 2017, 13:40

Kui tegemist on välisriigis asuva firmaga, siis on sagedased juhtumid, kus püütakse arvete tasumisest kõrvale hiilida. Õigem oleks alati sellistel puhkudel küsida tasu ette. Hagi tuleb esitada kostja ehk siis võlgniku elu-või asukoha järgi, kui ei ole kohtualluvuses kokku lepitud. Kui Te soovite ja peate vajalikuks esitada Lätis asuva tõlkebüroo vastu hagi, siis tuleb hagi esitada tõlkebüroo asukohajärgsesse kohtusse Läti vabariigis. Otstarbekas on sellisel juhul leida endale esindajaks advokaat Lätist, kes aitaks koostada hagi läti keeles ning esindaks Teid ka kohtus.


Vastas Vambola Olli.

Vasta