Riigilõivudest!

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Riigilõivudest!

27 Juul 2011, 09:58

Tere! Ees on ootamas mitu avaldust kohtule, uurisin ise ka riigilõivuseadust, kuid et saanud päris täpselt aru, kui palju tuleb mul siis maksta!
Esiteks tegin kohtule avalduse kindlaks määrata oma elatise võlgnevus summa 2006-2008. aasta eest, kuna lapse ema meelest on see ca 500 eurot rohkem kui minu arvates, mingeid selgitusi ta ei jaganud, lihtsalt üks number ja kõik. Seega olen sunnitud pöörduma kohtu poole. Riigilõivuseadusest lähtub, et elatise asjad on riigilõivu vabad ja et hagita perekonnaasi on 12,78. Oma avalduses soovin peatada ka kohtu otsuse jõustumiseni kohtutäituri tegevuse, mis peaks vist maksma 28,76. Kuna kohtutäitur hetkel nõuab mu käest seda numbrit, mis ema on öelnud + oma tasu, mis siis omakorda sõltub nõutavast summast ju.

Veel on plaanis anda kohtule arutamiseks lapsega suhtlemise korra kindlaks määramine ja elatise vähendamise avaldus. Kas neid koos ei saa anda või peab eraldi ja palju nende eest on vaja riigilõivu tasuda? Kas riigilõivu saab pärast tagasi?

Re: Riigilõivudest!

01 Aug 2011, 16:16

Riigilõivust on vabastatud ainult elatise nõudmise hagi ja lapse elatisnõudes maksekäsu kiirmenetluse avalduse läbivaatamine. Teie hagi kohtule elatise võlgnevuse asjas ei ole riigilõivuvaba.
Seadusest tuleneva ülalpidamiskohustuse täitmise üle peetava vaidluse ning surma põhjustamisest, kehavigastuse tekitamisest või tervise kahjustamisest tulenevate perioodiliste rahaliste maksete nõude üle peetava vaidluse korral on hagihinnaks nõutavate maksete kogusumma, kuid mitte suurem kui hagi esitamisele järgneva üheksa kuu eest saadav summa. Seega peate elatise vaidluse küsimuses arvestama hagihinnana üheksa kuu elatise summa ja sellelt arvestatakse riigilõiv. Antud vaidlus ei ole hagita perekonnaasi. Hagi tagamise abinõuna esitatud kohtutäituritegevuse peatamise nõudelt on riigilõiv tõesti 28,76 eurot. Otstarbekas on tõepoolest kõik esitatud nõuded ja vaidlustamised esitada ühtse haginõudena, kuna need on omavahel seotud ja põhiküsimuseks on lapse ülalpidamisega seonduvad probleemid. Elatise vähendamise hagihinnaks on samuti nõutavate maksete kogusumma, kuid mitte suurem kui hagi esitamisele järgneva üheksa kuu eest saadav summa, ja sellelt vastavalt arvestatakse riigilõiv. Tabel on riigilõivuseaduses. Riigilõiv tuleb tasuda enne hagi esitamist. Juhul, kui riigilõivu on tasutud vähem, annab asja lahendav kohus tähtaja täiendavalt riigilõivu tasumiseks. Hagihinda arvutades liidetakse ühes hagis sisalduvad nõuded. Kui nõuded on alternatiivsed, määratakse hagihind suurema nõude järgi. Riigilõiv võidakse peale asja lahendamist välja mõista kostjalt Teie kasuks juhul, kui Teie hagi rahuldatakse täies ulatuses.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta