Soovin esitada hagi korteriühistu esimehe vastu

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Soovin esitada hagi korteriühistu esimehe vastu

08 Veebr 2011, 11:05

Soovin esitada hagi Harju Maakohtusse korteriühistu esimehe vastu. Taotlen kohtult nõuda välja ühistu esimehelt raamatupidamise kulu- ja algdokumente, et esitada korteriühistu puuduvad majandusaasta aruanded. Majandusaasta aruanded on esitamata alates selle loomisest ajavahemikus 2001...2010, samuti on koostamata seaduses ettenähtud majandustegevuse aastakavad.
Kuna olen ühistu juhatuse liige, siis peaks mul olema õigus ligipääsule kõikidele ühistu dokumentidele. Paraku ma ei suuda leida millises seaduses see sätestatud on. Millisele seaduserikkumisele viidates tuleb hagiavaldus koostada kui ühistu esimees keeldub majandusdokumente teisele juhatuse liikmele andmast?
Kas on seaduslik, kui hagi esitamise riigilõiv makstakse korteriühistu rahaga?

Re: Soovin esitada hagi korteriühistu esimehe vastu

09 Veebr 2011, 09:46

Korteriühistute seadue § 15. Majandustegevuse aastakava ja majandusaasta aruanne
(1) Korteriühistu juhatus koostab ja esitab igal aastal korteriühistu liikmete üldkoosolekule kinnitamiseks korteriühistu majandustegevuse aastakava, mis sisaldab:
1) korteriomandite eseme mõtteliste osade majandamise eeldatavaid tulusid ja kulusid;
2) korteriühistu liikmete kohustusi sihtkulutuste ja koormatiste kandmisel;
3) andmeid korteriühistus tarbitud kütuse, soojuse, vee ja elektri koguse ning maksumuse kohta.
[RT I 2006, 43, 326 - jõust. 22.10.2006]
(2) Korteriühistu juhatus annab igale korteriühistu liikmele vähemalt kaks nädalat enne majandustegevuse aastakava arutelu tutvumiseks selle projekti koos eelmise aasta aruande ja bilansiga.
(3) Korteriühistu põhikirjas võib ette näha, et majandusaasta aruandele lisatakse audiitori otsus.
(4) Korteriühistu esitab majandusaasta aruande mittetulundusühingute seaduse § 36 lõike 5 ja § 78 lõike 3 kohaselt ilma põhitegevusala andmeteta.
[RT I 2009, 54, 363 - jõust. 01.01.2010]
Juhatuse liige peab oma kohustusi täitma juhatuse liikmelt tavaliselt oodatava hoolsusega.
Juhatuse liikme õigused ja kohustused on ära toodud Mittetulundusühingute seaduses, sest korteriühistu on mittetulundusühing. Juhatuse ja juhatuse liikmete tegevust reguleerib lisaks nimetatud seadusele veel antud korteriühistu põhikiri. Korteriühistu esindamine vaidlustes ka kohtuvaidlustes on võimalik, kui isik, kes seda teeb, on selleks korteriühistu poolt volitatud ja sellisel juhul peaks kulutused kandma ühistu. Kui juhatuse liige tegutseb oma nimel, siis kannab ta kulutused ise.

Re: Soovin esitada hagi korteriühistu esimehe vastu

19 Mär 2011, 08:52

Tänan vastuse eest. Paraku omanikud ei soovi koosolekut kokku kutsuda, lihtsalt ei oma huvi ühistu tegevuse vastu. Omanikel pole ka juriidiliselt kohustust koosolekut kokku kutsuda ega uut juhatust valida. Küll on aga minul juhatuse liikmena kohustus täita korteriühistseadust ja mittetulundusühingute seadust, mis kohustab esitada igal aastal majandusaasta aruanne. Paraku ei saa ma aga seda teha ei saa kuna mul puudub juurdepääs ühistu dokumentidele.
Kas on mingi juriidiline alus avalduse tegemiseks politseile, et ma ei saa teise isiku tegevuse tõttu täita oma kohust riigi ees? Olen tutvunud seadusandlusega aga pole ise leidnud sätet mille alusel õiguskaitseorganite poole pöörduda.

Re: Soovin esitada hagi korteriühistu esimehe vastu

07 Apr 2011, 18:13

Mittetulundusühingute seaduse § 361. Majandusaasta aruande esitamata jätmine
(1) Kui mittetulundusühing ei ole registripidajale seaduses sätestatud tähtaja möödumisest alates kuue kuu jooksul esitanud nõutavat majandusaasta aruannet, kohustab registripidaja teda registrist kustutamise hoiatusel esitama majandusaasta aruande määratud tähtaja jooksul, mis peab olema vähemalt kuus kuud.

Palun vaadake MTÜ registrist (juurdepääs Justiitsministeeriumi lehelt http://www.just.ee), kas Teie KÜ on majandusaastaaruande esitanud või mitte, ja kui seda pole, siis informeerige registripidajat selle puudumisest. Registripidajal on kohustus pöörduda KÜ poole majandusaastaaruande esitamiseks.

Vasta