Naaber ei küta korterit

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Naaber ei küta korterit

16 Veebr 2011, 20:07

Tere!

Selline mure, et elan puuküttega majas 2 korrusel. Esimesel korrusel elab inimene, kes kasutab oma korterit ainult suvel paar kuud. Sellega seoses kuna minu korter on otse naabri korteri peal on mul probleem, et põrandad on talvel külmad. Lisaks on mureks veel see, et kuna naabri korterist läheb läbi ka minu sisend veetoru, mis talvel aegajalt külmub ära. Isiklikult arvan, et seoses sellega, et naaber oma korterit ei küta siis minu küttekulud on sellega seoses ka suuremad.

Minu küsimus oleks, millised on minu võimalused nõuda naabrilt, et ta oma kinnisvara nõutavalt hooldaks?
Millised on naabri kohustused oma kinnisvara hooldamiseks?
Millisele seadusandlusele saaksin tugineda, et naabrile märgukiri teha?
Kui naaber ei reageeri, siis kas mul on võimalus pöörduda kohtusse?

Re: Naaber ei küta korterit

23 Mär 2011, 15:28

Kaasomandi kasutamist ja valdamist reguleerib asjaõigusseadus.
§ 71. Kaasomandi ulatus
(1) Kaasomanike osad ühises asjas on võrdsed, kui seaduses või tehinguga ei ole sätestatud teisiti.

(2) Kaasomanikule kuulub tema osale vastav osa ühise asja viljast, kui seaduses, tehingu või lepinguga ei ole sätestatud teisiti.

(3) Kaasomanikul on teiste kaasomanike suhtes oma osale ühises asjas omaniku õigused, arvestades teiste kaasomanike õigusi.

(4) Kaasomanikul on ühise asja suhtes kolmandate isikute ees kõik omaniku õigused.

§ 72. Kaasomandi valdamine ja kasutamine
(1) Kaasomanikud valdavad ja kasutavad ühist asja kokkuleppe või kaasomanike enamuse otsuse kohaselt, kui sellele enamusele kuulub suurem osa ühises asjas.

(4) Kaasomanikul on õigus teha asja säilitamiseks vajalikke toiminguid teiste kaasomanike nõusolekuta, kuid ta võib teistelt kaasomanikelt nõuda asja säilitamiseks vajalike kulutuste hüvitamist võrdeliselt nende osadega.

(5) Kaasomanikul on õigus nõuda teistelt kaasomanikelt, et kaasomandis oleva asja valdamine ja kasutamine toimuks vastavalt kõigi kaasomanike huvidele. Kaasomanikud peavad üksteise suhtes käituma lähtuvalt hea usu põhimõttest, eelkõige hoiduma teiste kaasomanike õiguste kahjustamisest.
[RT I 2003, 13, 64 - jõust. 01.07.2003]


Kui Teie naaber tekitab Teie varale kulutusi ja kahjustab Teie korteri seisukorda, siis saate nõuda kaasomanikult nende kulude hüvitamist. Seda saab teha kokkuleppeliselt ja kokkulepet mitte saavutades kohtu kaudu.

Vasta