Kaasomandi kohta küsimus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomandi kohta küsimus

15 Veebr 2013, 16:30

Detsembri 2012 a. toimus meie korteriühistus üldkoosolek (esmakordne). KÜ-s on 184 liiget.
Üldkoosoleku protokolli järgi viibis kohal 68 liiget (s.h. 27 volitusega), 36,96 %.
Põhikirja järgi, üldkoosolek on otsustusvõimeline, kui sellel osaleb või on esindatud vähemalt 30 protsenti ühistu liikmetest, kui seadusega ei ole ette nähtud suurema esindatuse nõuet.
Hääletati päevakorra poolt. Poolt –64, vastu – 1, erapooletud - 3

Koosoleku päevakorra esimene punkt oli:
1. KÜ Garaaziühing P-5 kuuluvate osade pindade kasutamise lubamine KÜ-le H-12.

Poolt oli 61, vastu – 2, erapooletud – 4, ei hääletanud – 1 (lahkusin ennem hääletamist).

Minu küsimus on, kas üldkoosolek oli otsustevõimeline päevakorra esimest punkti otsustama (seotud kaasomandiosadega)?

Re: Kaasomandi kohta küsimus

20 Veebr 2013, 19:20

Tere,

Enne üldkoosoleku otsusevõime hindamist tuleks vaadata, kas konkreetse küsimuse üle otsustamine on üldse korteriühistu liikmete üldkoosoleku pädevuses. Tuleks analüüsida, kas lahendatav küsimus puudutab kaasomandi kasutamist, milleks on hoopis vaja kaasomanike kokkulepet.
Korteriühistu pädevuses on otsustada elamu majandamiseks ja säilitamiseks vajaliku toimingu tegemine või majandamiskulude kandmine. Korteriühistu liikmete üldkoosolek ei saa otsustada häälteenamusega küsimusi, milleks on vajalik korteriomanike kui kaasomanike kokkulepe. Asjaõigusseaduse (AÕS) § 72 lg 5 esimese lause järgi on kaasomanikul õigus nõuda teistelt kaasomanikelt, et kaasomandis olevat asja vallataks ja kasutataks kõigi kaasomanike huvides.
Kui korteriomanikud otsustavad asutada korteriühistu korteriühistuseaduse nõuete kohaselt, siis valitsevad nad kaasomandi eset korteriühistu õigusvõime tekkimisest alates korteriühistuseaduse järgi. Eelmises lauses sätestatud juhul kohaldatakse kaasomandi eseme valitsemise suhtes korteriomandiseadust niivõrd, kuivõrd see ei ole vastuolus korteriühistuseadusega. Korteriühistuseaduses reguleerimata küsimustes rakendatakse korteriühistu suhtes mittetulundusühingute seaduse sätteid.
Korteriomandiseadus viitab, et korteriomanike kokkuleppeid arvestades võivad korteriomanikud häälteenamuse alusel otsustada küsimusi, mis jäävad tavapärase valitsemise piiresse ning üldkoosolek on otsustusvõimeline, kui selles osalevatele korteriomanikele kuulub üle poole kinnistusraamatusse kantud kaasomandiosadest (KOS § 15 lg 3, § 19 lg 2).
MTÜS § 21 lg 1 lubab mittetulundusühingu põhikirjas võib sätestada, kui suure osa mittetulundusühingu liikmete osavõtul on üldkoosolek otsustusvõimeline ning millises korras kutsutakse uus üldkoosolek kokku sel juhul, kui üldkoosolekul ei osalenud nõutav arv mittetulundusühingu liikmeid. Vt ka AÕS § 72 lg 1 ja KOS § 19 lg 2.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta