Korteriühistu liikme õigused ja kohustused

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Korteriühistu liikme õigused ja kohustused

02 Juul 2013, 11:54

Tere.

Korteriühistu on loodud 1999.a. Algusest peale on üldkoosolekul peamiseks teemaks olnud maja soojustamine. 2010.a. tehti majale energiaaudit, kus juhitud tähelepanu suurtele puudujääkidele soojuskadudele ja soojustuse puudulikkusele. Sama puudutab ka küttesüsteeme ja torustikke, mis on osalise või täieliku soojustuseta. Midagi ette aga ei ole võetud kuna ühistu esimehe vastus on, et majas on palju võlgnikke ning laenu võtta ei saa, et töid teostada. Selline venitamine on viinud selleni, et peame maksma üüratuid küttekulusid ja korteri elamistingimused on muutunud elemiskõlbmatuks tänu ulatuslike niiskuskahjudele. Enam ei aita hallitusvastaste ainetega pesemine ega sanitaarremondi tegemine. Kõik, mis seina paned, see sealt esimeste külmadega maha tuleb. Sellises olukorras pole võimalik korterit müüa ka. Et elame otsapealses trepikojas, siis tellisin sellele sektsioonile soojustusettevõttelt hinnapakkumise. Soovin teada, kas mul on õigus kutsuda firmat töid teostama? Kas ma võin esitada tehtud töödest ühistule arve või on mul õigus saada mingisugustki toetust ühistu poolt. On mul õigus loobuda ebaefektiivsest kütmisviisist? Kas mul on võimalus välja astuda sellest mõtetust ühistust, kuhu peab ainult sisse maksma midagi tagasi saamata.
Üritasin lugeda teemaga seotud seadusakte, aga ei leidnud minule piisavalt selget vastust. Olen tänulik, kui suudate vastata.

Tänan.

Re: Korteriühistu liikme õigused ja kohustused

11 Juul 2013, 14:29

Tere,

Korteriühistu eesmärgiks on korteriomandite eseme osaks olevate ehitiste ja maatüki mõtteliste osade ühine majandamine ja korteriühistu liikmete ühiste huvide esindamine.
Kui ühistul on palju võlglasi, tuleks nendega ka tegeleda (nt pöörduda võlanõudes kohtusse), et mh tagada vahendid elamu kaasomandiosade majandamiseks-remontimiseks ja vältida nõuete aegumist. Kui ühistu juhatus ei täida oma kohustusi, tuleks valida uus aktiivne juhatus (ka võlglaste vastu nõuete esitamine on KÜ liikmete ühistes huvides, millega KÜ peaks tegelema). KÜ liikmetel tuleb oma õigusi teostada aktiivselt üldkoosolekul. Liikmesus tuleneb korteriomanikuks olemisest, st kui KÜ on asutatud, siis liikmeks on kõik ühe või mitme korteriomanditeks jagatud kinnisasja korteriomanikud.
Kaasomandiosade (mh küttesüsteem, välisseinad) majandamine toimub üldkoosoleku otsuse alusel või teatud juhtudel (nt kui see ületab tavapärase majandamise piirid) korteriomanike kokkuleppel. Antud juhul ei ole võimalik tutvuda Foorumi kaudu ühistu liikmete üldkoosoleku protokollidega jm asjassepuutuvate dokumentidega, seetõttu oleks soovituslik pöörduda isiklikule nõustamisele enne kulutuste tegemist.
Asjaõigusseaduse § 72 lg 4 kohaselt, kaasomanikul on õigus teha asja säilitamiseks vajalikke toiminguid teiste kaasomanike nõusolekuta, kuid ta võib teistelt kaasomanikelt nõuda asja säilitamiseks vajalike kulutuste hüvitamist võrdeliselt nende osadega.
Kuna küsimuse all on ilmselt olulised kulutused, siis enne kulutuste tegemist tuleks pöörduda õigusnõustamisele, et koostada ühistule vajalikud teavitusdokumendid ning selgitada välja asjas olulist tähtsust omavad asjaolud – nt mida on otsustatud-arutatud üldkoosolekul (koosolekute protokollid). Seejärel saab otsustada, kuidas edasi toimida (kas tuleks teostada oma õigusi üldkoosoleku kaudu, õigus teostada vajalikud tööd ja kas on alust esitada nõudeid (mh ka kahju hüvitamiseks) ühistu vastu.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta