elektri väljalülitamisest

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

elektri väljalülitamisest

10 Juul 2013, 15:30

KÜ juhatus on otsustanud mu korterist elektri välja lülitada kuna ma pole tasunud täies mahus esitatud arveid, mida pean ebaõiglasteks. Olen seetõttu nõudnud arvete aluseks olevate otsuste väljavõtteid, kuludokumentide koopiaid ja selgitusi kulude vajalikkuse kohta. Vastasel juhul pole mul kohtus midagi vaidlustada. KÜ juhatus ignoreerib mu palveid ja nõudmisi.

Kuidas saan takistada elektri väljalülitamist kui KÜ nõuab ilmselt alusetult esitatud arvete tasumist?

Re: elektri väljalülitamisest

15 Juul 2013, 13:58

Tere,

Küsija ei täpsusta, kas küsijal endal puudub elektrileping ning elekter saadakse KÜ vahendusel ning võlgnevuse tõttu soovitakse KÜ poolt teenuse vahendamine peatada.
Vaidlused lahendab pooltevahelise kokkuleppe puudumisel kohus, sh korteriühistu ja liikme vahelised võlgnevust puudutavad küsimused. Samas – kui üks korteriühistu liikmetest oma kohustusi ei täida, peavad seda tegema teatud perioodil teised liikmed tema eest. Elektri välja lülitamine eeldatavasti on korteriühistu poolt vaadatuna abinõu selleks, et vältida edasist võlgnevuse suurenemist. Antud juhul korteriühistu ilmselt keeldub omapoolsest kohustuse täitmisest kuni teine pool on oma kohustuse täitnud (VÕS § 111 lg 1 mõttes). Samas tuleb märkida, et elektri väljalülitamine võib olenevalt olukorrast riivata oluliselt omandipõhiõigust.
Elektrituruseaduse § 90 (https://www.riigiteataja.ee/akt/128062012025) reguleerib võrguühenduse katkestamist võrguettevõtja poolt. Teatud juhtudel olenevalt asjaoludest saab teostada omandikaitse võimalusi, samuti saab elektri väljalülitamise otsuse vaidlustada/esitada kirjalikult vastuväite. Täpsemaid asjaolusid teadmata, tuleks soovitada küsija pöörduda isiklikule õigusnõustamisele, et koos juristiga analüüsida tekkinud olukorda ning leida küsija õiguste kaitseks parim lahendus.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta