korteri säilitamis- ja taastamiskulud

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

korteri säilitamis- ja taastamiskulud

15 Juul 2013, 16:26

Tere!

Minul on küsimused seoses korteriga.
2007a jaanuaris kinkis tädi M. mulle korteri kinkelepinguga, kuid meil oli kokkulepe, et tema jääb seda haldama ja valdama elu lõpuni. Kinnistusraamatusse sai tehtud märge tähtajatu ja isikliku kasutusõiguse kohta tädi M. suhtes. Minul ei ole olnud kunagi selle korteri võtmeid ega juurdepääsu korterisse. Juriidilidelt olen alates 2007 selle korteri omanik aga mina.
2010a novembris kolis minu vanaonu nimetatud korterisse elama. Minult otseselt luba keegi ei küsinud ei kolimiseks ega remondi tegemiseks. Vanaonu sinna kolimise info sain oma õelt.
Korter oli pikemat aega tühjalt seisnud ja seal tehti nn sanitaarremont (nt vannitoa materjalid, boiler, radiaator, el.pliit, WC pott, köögi valamu, veevärgi ehitus, vannitoa soojustamine jms.). Tädi M. ja tädi A. leppisid omavahel kokku, et vanaonu võib seal korteris elada ja tehtavad kulutused saab nii vanaonu kui tädi A. korteri tulevasest müügitulust (minuga kokkulepet pole kumbki sõlminud).
2011 augustis toimus veeavarii ja kulud kattis kindlustus, mis oli tädi A. sõlmitud. 2011 sügisel ehitati kinni rõdu, soojustati köögisein ja paigaldati plastaknad. 2012 novembris paigaldati õhksoojuspump (lõhkudes ära rõdupiirded), kuna väidetavalt ei andnud radiaatorid enam piisavalt sooja. 2013 mais jälle veeavarii, mille remondi tasus kindlustus.
Mai 2013 andis tädi A. mulle teada, et ta kolib vanaonu korterist välja ja mina pean tasuma eespool toodud kulutused, kuna need on tehtud korteri taastamiseks ja säilitamiseks. Koos eelpool toodud kulutustega nõuab ta minult kui korteri omanikult ka kindlustuse makseid, omavastutuse summasid (mis veeavariide tõttu maksta tuli) ja enda transpordikulusid korterisse sõiduks, kokku ca 4000 eurot. Minu selgituse peale, et mul ei ole talle sellist summat tasuda, nõuab ta korteri müümist ja sellest rahast nn võla tasumist. Ta väidab, et mina olevat tema ja vanaonu arvel alusetult rikastunud.
Juunis 2013 kustutas tädi M. kinnistusraamatust märke tähtajatu ja isikliku kasutusõiguse kohta tädi M. suhtes.
Kas ja millised kulutused olen ma kohustatud tädi A.-le tasuma? Kas tal on üldse õigust midagi nõuda? Kas minul on õigus paluda tal taastada korteri endine olukord, ehk võtku kõik eemaldatavad asjad ära, nt boiler, õhksoojuspump, pliit jne. Kas nende paigaldusega seotud kulutusi saab ta üldse nõuda, kui mina sellest teadlik ei olnud ja neid sinna korterisse soovinud ei ole? Kas tal on õigust nõuda selle korteri müümist?
Täpsustuseks, minu ja tädi A. ega ka vanaonu vahel ei ole sõlmitud ühtegi lepingut, ka mitte suulist.

Ette tänades,

Re: korteri säilitamis- ja taastamiskulud

23 Juul 2013, 23:37

Tere,

Antud juhul jääb selgusetuks, millisel alusel kasutasid nimetatud isikud eluruumi, kas tehtud kulutused olid vajalikud, kas paigaldatud asjade eemaldamine on võimalik, kas oleks alust esitada eluruumi kasutamise eest nõudeid seal elanud isikute vastu jne.
Isiklik kasutusõigus elamule koormab kinnisasja selliselt, et isikul, kelle kasuks see on seatud, on õigus kasutada elamiseks kinnisasjal asuvat elamut või selle osa. Isik, kellel on eelnimetatud õigus, võib elamusse majutada oma perekonnaliikmeid, samuti isikuid, keda on vaja tema eest hoolitsemiseks. Seetõttu – tuleks selgitada, millisel alusel eluruumi kasutati, kas on võimalik esitada eluruumi kasutamise eest nõue nende isikute vastu, samuti võib olenevalt asjaoludest kõne alla tulla kahjuõue (veekahju, rõdupiirete kahjustamine jms).
Korteriomanikul on omaniku õigused, samas on korteriomanikul ka kohustused ja vastutus oma omandi eest. Iseenesest kedagi müüma korterit sundida ei saa. Kas on alust käsundita asjaajamise/alusetu rikastumise nõudele ning kes kellele nõudeid saab esitada, sõltub muu hulgas ülaltoodud asjaoludest. Seetõttu tuleks küsijal pöörduda isiklikule õigusnõustamisele, et jurist saaks olukorda süvitsi analüüsida.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta