Vaidlus kuuri üle.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Vaidlus kuuri üle.

28 Aug 2013, 09:46

Tere!
Mul selline mure, et suhteliselt kõrvuti kaks kortermaja maal. Mõlemas eraldi KÜ-d. Aastakümnete tagusest jagamisest jäi üks naabrite kuuriboks meie maja juurde kuuluvale maale (mingeid pabereid selle kohta ei ole). Kas meil on õigus nõuda naabrite poolt kuuri vabastamist, seda enam,et neil on nö.enda maa peal ka kuurid. Kui meie KÜ-l plaanis näiteks kuuridel ühine katuse vahetus, siis see ju võimatu? Praegu võtsime koosolekul vastu otsuse anda aega 1 kuu välja kolimiseks ja kui seda ei toimu, viime ise need puud välja. Talle on sellest teada antud.Ütles, et ei mõtlegi oma asju ära viia. Kas see on õiguslik, kui me nii tegutseme ja kui on, kas peaks teavitama nt.kedagi sellisest toimingust? Tänan.

Re: Vaidlus kuuri üle.

04 Sept 2013, 15:29

Tere,

Esmalt tuleks märkida, et Foorum on mõeldud füüsiliste isikute küsimustele, mitte jur.isikute (sh KÜ) esindajatele.
Viiteks: Tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 54 kohaselt, kinnisasja olulised osad on sellega püsivalt ühendatud asjad, nagu ehitised, kasvav mets, muud taimed ja koristamata vili. Kinnisasja osa ei ole võõrale maale asjaõiguse alusel püstitatud ja maaga püsivalt ühendatud ehitis, samuti maaga mööduvaks otstarbeks ühendatud asi. Asjaõiguse lõppemisel maatükile jäänud ehitis muutub maatüki oluliseks osaks.
Asjaõigusseaduse § 80, kohaselt omanikul on nõudeõigus igaühe vastu, kes õigusliku aluseta tema asja valdab. Omaniku nõue on suunatud omandiõiguse tunnustamisele ja asja väljanõudmisele ebaseaduslikust valdusest oma valdusse. /Seda nii kuuri omaniku kui kuuris olevate asjade omaniku nõudeõiguse osas./
Olenevalt täpsetest asjaoludest, vt ka asjaõigusseaduse § 148 /ehitis üle naaberkinnisasja piiri/.
Asjaõigusseadusee § 40 lg 2,3 kohaselt, omavoli on valdaja nõusolekuta seadusvastaselt asja valduse rikkumine või valduse äravõtmine. Sel viisil saadud valdus on omavoliline. Valduse rikkumine on valdaja takistamine asja üle tegeliku võimu teostamisel, samuti asja äravõtmise katse või ähvardus, kui on alust karta selle täideviimist.
Eeldades, et kuur on püsivalt maaga ühendatud, on see kinnistu oluliseks osaks ja kuulub seeläbi kinnistu omanikule (asi ja selle olulised osad ei saa olla eri isikute omandis). Küsimusest ei selgu, kas teie kinnistul on kokku lepitud kuuride kasutuskord. Viitate küsimuses, et kuuri on kasutanud üks teise kinnistu omanikest pikka aega, seetõttu võib järeldada, et mingi kokkulepe kuuri kasutamiseks on siiski olnud? Teadmata täpsemaid asjaolusid, esmalt tuleks lõpetada kasutusõigus, misjärel kasutajal tuleks kasutuses olnud asi tagastada/vabastada (või lähtuda ebaseaduslikust kasutamisest). Hoiduda tuleks siiski kuuri kasutaja valdus- ja omandiõiguse rikkumisest, millest võivad tuleneda kuuri kasutaja nõuded. Tsiviilkõiguslikud vaidlused lahendab kokkuleppe puudumisel kohus, kohtumenetlusega kaasnevad menetluskulud.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta